لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

انتخابات اسرائیل | نتانیاهو از «پیروزی بزرگ» گفت؛ رقبا می‌گویند تا اعلام رسمی نتایج باید صبر کرد


نخست وزیر اسرائیل در جمع حامیان خود در مرکز حزب لیکود در شهر اورشلیم.
نخست وزیر اسرائیل در جمع حامیان خود در مرکز حزب لیکود در شهر اورشلیم.

در حالیکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از «پیروزی بزرگ» حزب خود در انتخابات پارلمانی روز سه‌شنبه می‌گوید، احزاب رقیب، می‌گویند تا پایان شمارش رسمی آرا منتظر می‌مانند.

روز سه‌شنبه ۳ فروردین، چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل برای انتخاب ۱۲۰ عضو برگزار شد. چون هیچ حزبی امکان رسیدن به اکثریت ۶۱ کرسی را ندارد، پیش بینی می‌شود یک دولت ائتلافی شکل بگیرد.

آقای نتانیاهو بامداد چهارشنبه ۴ فروردین در جمع حامیان خود در مرکز حزب لیکود در شهر اورشلیم حاضر شد. او همچنین در توئیتر خود از شهروندان اسرائیل برای اعطای یک «پیروزی بزرگ» به او تشکر کرد. وی گفت لیکود با حاشیه زیاد، بزرگترین حزب کنست است.

آرای مقدماتی و نظرسنجی‌های خارج از حوزه‌های رای گیری، نشان می‌دهد احتمالا حزب لیکود ۳۱ تا ۳۴ کرسی را کسب کرده است. این حزب نیاز دارد با احزاب دیگر برای تشکیل دولت ائتلاف کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سه شبکه تلویزیونی اصلی اسرائیل می‌گویند هرچند لیکود پیش است اما هنوز تا پیروزی قطعی انتخابات فاصله دارد.

منابع محلی در اسرائیل می‌گویند موقعیت حزب ملی‌گرای یامینا به ریاست «نفتالی بنت» در شکل گیری دولت آینده اسرائیل اهمیت دارد. آقای بنت زمانی عضو کابینه دولت نتانیاهو بود. برخی خبرنگاران گزارش دادند که آقای بنت به نخست وزیر اسرائیل گفته که پیش از هرگونه تصمیم‌گیری برای ائتلاف، منتظر نتایج رسمی انتخابات می‌ماند.

همزمان برخی رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند حتی با ائتلاف حزب یامینا، شاید نتانیاهو نتواند به عدد ۶۱ در کنست برسد.

رویترز پیش‌بینی کرده که نتایج رسمی تا جمعه مشخص شود.

این چهارمین بار در دو سال اخیر است که اسرائیلی‌ها برای انتخاب پارلمان و تشکیل دولت پای صندوق رای می‌روند. بعد از دو انتخابات اول،‌ تنها در انتخابات سوم بود که یک دولت ائتلافی تشکیل شد اما این ائتلاف هم پاشید و اکنون اسرائیل شاهد چهارمین انتخابات در این کشور است.

بنیامین نتانیاهو اکنون رکورد طولانی‌ترین نخست وزیر اسرائیل را دارد. آقای نتانیاهو با یک پرونده فساد در دادگاه مواجه است اما او هرگونه فساد مالی را رد کرده است.

در صورت پیروزی، این ششمین بار است که آقای نتانیاهو به عنوان نخست وزیر در قدرت می‌ماند.

XS
SM
MD
LG