لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

رئیس جمهوری عراق: وجود یک عراق مستقل به نفع همسایگانش، از جمله ایران است


برهم صالح - آٰرشیو
برهم صالح - آٰرشیو

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، روز چهارشنبه ۶ اسفند در گفتگویی مجازی با اندیشکده بروکینگز، مستقر در آمریکا، گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز گذشته در گفت‌و‌گو با وی، بر لزوم حمایت آمریکا از عراق تمرکز کرد. برهم صالح این موضوع را اطمینان بخش خواند.

آقای صالح در این گفتگو اعلام کرد با نخست وزیر، پارلمان عراق، و دیگران مشغول همکاری است تا انتخابات بعدی عراق برگزار شود.

رئيس جمهوری عراق همچنین گفت که عراق یک دموکراسی پارلمانی است و یکی از تقاضاهای معترضان عراقی، برگزاری انتخابات زودهنگام بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که انتخابات عراق، اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شود و با همکاری سازمان ملل متحد و دیگران، مردم عراق شاهد انتخاباتی آزاد و منصفانه باشند.

او در بخش دیگری از سخنانش اشاره کرد که خاورمیانه از جنگ و درگیری خسته شده است و باید به یک نظم منطقه‌ای جدید و باثبات برسد و این امر نیازمند یک عراق قوی و مستقل است.

رئيس جمهوری عراق با اشاره به اینکه در چهار دهه گذشته کشورش صحنه درگیری‌های گروه‌های نیابتی بازیگران منطقه ای و بین المللی بوده، گفت: یک عراق مستقل، به نفع همسایگانش از جمله ایران، ترکیه، و جهان عرب است.

او با تاکید بر این که عراق تلاش دارد روابطش را با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس توسعه دهد، گفت امیدوار است که روابط «منحصر‌به‌فرد» عراق با ایران منجر به ایجاد نظم نوینی در منطقه خاورمیانه که این منطقه به شدت به آن نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG