لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

حملات پهپادی و راکتی به نیروهای آمریکایی و نظامیان ترکیه در اقلیم کردستان عراق


فرودگاه بین المللی اربیل - آرشیو
فرودگاه بین المللی اربیل - آرشیو

مقام‌های اقلیم کردستان عراق می گویند که یک پهپاد اواخر روز چهارشنبه ۲۵ فروردین(به وقت محلی)، مواد منفجره به نزدیکی نیروهای آمریکایی مستقر در فرودگاه اربیل، در شمال عراق پرتاب کرد. به گزارش رویترز، خبری فوری از مجروحیت در این حمله منتشر نشده است.

در همین حال وزارت دفاع ترکیه گفته است که در یک حمله جداگانه راکتی، یک سرباز ترک در پایگاهی نظامی در منطقه کشته شد.

حمله چهارشنبه شب اولین حمله گزارش شده با استفاده از یک پهپاد علیه نیروهای آمریکایی مستقر در اربیل است. این حمله در شرایطی است که پایگاه‌های میزبان نیروهای آمریکایی و سفارت این کشور در عراق، پیشتر هدف حملات راکتی قرار گرفته اند. واشنگتن، گروه های شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را مسئول آن حملات معرفی کرده است.

مقامات اقلیم کردستان عراق می گویند که پهپادی که چهارشنبه شب نیروهای آمریکایی در اربیل را هدف قرار داد حامل ماده منفجره تی‌ان‌تی بود. آنها گفتند به کسی در این حمله آسیبی نرسید.

به گزارش رویترز، یک گروه که غرب و برخی از مقامات عراقی می گویند با جمهوری اسلامی ایران همسو است، آن حمله را ستود اما به طور روشن مسئولیت آن را بر عهده نگرفت.

به گفته مقامات عراقی، اندکی پیش از حمله پهپادی در روز چهارشنبه، دست کم دو راکت نزدیک یک پایگاه در غرب اربیل که میزبان نیروهای ترک است فرود آمد. آنکارا می‌گوید که در آن حمله یک سرباز ترک کشته شد.

ترکیه نیز به عنوان بخشی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در عراق حضور دارد و نیرویی نیز دارد که به نوشته رویترز، به پیکارجویان جدایی طلب کرد در شمال عراق حمله می کند. شبه نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران با حضور نظامی آمریکا و ترکیه مخالف هستند و به نوشته رویترز، خواستار خروج همه نیروهای خارجی شده اند.

در همین حال، مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، با انتشار توئیتی گفت حمله پهپادی به فرودگاه بین المللی اربیل و حمله راکتی به نیروهای ترک در مستقر در بعشیقه و عوامل آن را محکوم می کند. او گفت که با وزیر خارجه ترکیه در این باره تماس تلفنی گرفته و قرار شده است درباره حمله صورت گرفته تحقیق شود.

بارزانی همچنین از تماس خود با رئیس مجلس عراق و همچنین با مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق درباره این حملات خبر داد.

مسرور بارزانی گفت هر گروه مسلحی که بخشی از نیروهای امنیتی رسمی عراق نیست باید از منطقه اقلیم کردستان عراق عقب بکشد و او برای بررسی عملی کردن این موضوع، با شرکای عراقی و بین المللی گفتگو می کند.

XS
SM
MD
LG