لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

مذاکرات وین ادامه دارد؛ واکنش مقامات ایران، روسیه و آلمان: زمان، عنصری کلیدی در مذاکرات وین


حاشیه یکی از جلسات مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین
حاشیه یکی از جلسات مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان معتقد است مذاکرات جاری در وین برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ باید تسریع شود. همزمان، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید آمریکا لغو بیشتر تحریمهای مورد نظر آن کشور را پذیرفته است.

پیش از شرکت در جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت گفت که کشورش می‌خواهد توافق هسته ای با ایران به طور کامل احیا شود زیر تنها راه حصول اطمینان از این است که ایران به تسلیحات اتمی دست نخواهد یافت.

آقای ماس گفت: مذاکرات دشوار و سخت هستند، با این وجود کلیه شرکت کنندگان در فضای سازنده به گفتگو پرداخته اند. اما فرصت کم است.

پس از شروع دور چهارم مذاکرات در وین، انریکه مورا معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رئیس کمیسیون مشترک توافق توئیت کرد: با وجودی که به عنوان اداره کننده این گفتگوهای غیر مستقیم میان ایران و آمریکا، حس می کند باید سریع عمل شود اما هیچ ضرب الاجلی وجود ندارد.

این در واکنش او به نظرات تحلیلگران بود که می‌گویند تفاهم فنی ۳ ماهه میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در مورد ادامه نظارت بازرسان بر فعالیتهای ایران تا تاریخ ۲۱ ماه می به پایان می‌رسد.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، نظر مورا را در توئیتی تأئید کرد و گفته بود مذاکرات بازهم می‌تواند ادامه داشته باشد اما شرایط نامطمئن و با ریسک بیشتری مواجه خواهد بود.

پیش از شروع دور چهارم این مذاکرات، عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران با رافايل گروسی مدیرکل آژانس دیدار کرده بود.

روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، سخنگوی وزارت خارجه ایران مدعی شد که آمریکا برداشتن بیشتر تحریمهایی را که باید لغو کند، پذیرفته است اما اختلاف نظر عمده در مورد دیگر تحریمها دارند. هنوز مقامات آمریکایی به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند. آمریکا می‌گوید تا در مورد همه جزئیات توافق نشود، هیچ توافق نهایی صورت نگرفته است.

۱۸ اردیبهشت،‌ جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفته بود که تحریم‌های ایران تنها زمانی برداشته می‌شود که ایران به تعهدات هسته‌ای عمل کند.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. در این راستا و در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مستقیم ایران و آمریکا، برای بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شده است.

ایران خواستار برداشتن همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است؛ اما آمریکا می‌گوید چنین چیزی امکان پذیر نیست.

در یک ماه گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG