لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

رویترز: گزارش دبیرکل سازمان ملل می‌گوید موشک‌های شلیک‌شده به تاسیسات نفتی عربستان سعودی «منشا ایرانی» داشتند


تصویری از تاسیسات نفتی آرامکو در عبقیق پس از حمله‌ای که در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ آن را هدف قرار داد
تصویری از تاسیسات نفتی آرامکو در عبقیق پس از حمله‌ای که در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ آن را هدف قرار داد

خبرگزاری رویترز اعلام کرد بر اساس گزارش دبیر کل سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل، موشک‌هایی که تابستان گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و یک فرودگاه این کشور شلیک شد، منشأ ایرانی داشت.

این خبرگزاری جمعه ۲۳ خرداد همچنین نوشت که طبق گزارش آنتونیو گوترش، تسلیحات و مواد مربوط به آنها که در ماه آخر سال میلادی گذشته و دو ماه آغازین سال ۲۰۲۰ توسط ایالات متحده در منطقه توقیف شد، نیز منشأ ایرانی داشته و شبیه تسلیحات به کار رفته در آن حملات بوده است.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، دبیرکل سازمان ملل سالی دو بار درباره رعایت تحریم تسلیحاتی و دیگر تحریم‌های بین‌المللی باقی‌مانده علیه ایران به اعضای شورای امنیت گزارش می‌دهد. خبرگزاری رویترز نوشته است که به نسخه‌ای از آخرین گزارش دبیرکل پیش از انتشار عمومی آن دست پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش آقای گوترش، کارشناسان سازمان ملل بقایای موشک‌های شلیک شده و پهپادهای حمله‌کننده به تاسیسات نفتی آرامکو، تاسیسات نفتی عفیف، و یک فرودگاه بین‌المللی را بررسی کردند. دبیر کل سازمان ملل آورده است: «بررسی دیبرخانه سازمان ملل این است که موشک‌های کروز استفاده شده در این حملات، یا بخشی از قطعات آنها، منشا ایرانی دارند.»

دبیر کل سازمان ملل آورده است که این موارد «می‌تواند نقض قطعنامه شورای امنیت درباره تایید توافق هسته‌ای ایران» باشد.

دولت آمریکا پیشتر بارها اعلام کرده بود که موشک‌های به کار رفته در حملات مختلف به عربستان سعودی منشا ایران داشتند.

انتشار گزارش دبیر کل سازمان ملل در حالی است که بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، ایران از حدود پنج ماه دیگر می تواند با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی به خرید و فروش تسلیحات متعارف بپردازد.

دولت پرزیدنت ترامپ اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان و اقدامات آن برهم‌زننده ثبات در منطقه است، و از این رو تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه آن رژیم نباید برداشته شود.

XS
SM
MD
LG