لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۸

آسوشیتدپرس: حملات هوایی شدید اسرائيل به مواضع ایران در سوریه «۵۷ کشته» بر جای گذاشت


عکس آرشیو
عکس آرشیو

هواپیماهای اسرائيلی بامداد چهارشنبه ۲۴ دی ماه به مواضعی در شرق سوریه در نزدیکی مرز عراق حمله گسترده‌ای را انجام دادند. گفته شده که دست کم ۵۷ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این حمله انبارهای تسلیحات نیروهای مورد حمایت ایران هدف قرار گرفت و گزارش شده است که ده‌ها تن از جنگجویان کشته و زخمی شدند.

یک مقام رسمی ارشد اطلاعاتی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، حمله هوایی اسرائيل با اطلاعاتی که آمریکا ارائه کرده بود، انجام شد. به گزارش آسوشیتدپرس، این یکی از موارد نادری است که همکاری این دو کشور در حمله به اهدافی در سوریه به طور عمومی بیان می‌شود.

این مقام اطلاعاتی آمریکایی گفته است که در این حمله یک رشته انبارهایی که تسلیحات ایرانی در آن نگهداری می‌شد، هدف قرار گرفت.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، به آسوشیتدپرس گفت، این حمله پس از آن صورت گرفت که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دیدار با یوسی کوهن، رئيس سازمان سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائيل، موساد، که در یک رستوران مشهور واشنگتن به نام «کافه میلانو» در روز دوشنبه صورت گرفت، درباره حمله هوایی در سوریه صحبت کرد.

به گفته این مقام اطلاعاتی، انباری که هدف گرفت به عنوان مجرایی برای اجزاء پشتیبانی‌کننده از برنامه هسته‌ای ایران عمل می‌کرد. به نوشته آسوشیتدپرس، سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، نیز گفته است که در این حمله هوایی مناطقی نزدیک شهرهای دیر الزور، بوکمال، و میادین در نزدیکی مرز عراق هدف قرار گرفتند. یک مقام نظامی که نامش منتشر نشد گفت پدافند هوایی سوریه به موشک‌هایی که می‌آمد، واکنش نشان داد. در این گزارش جزئیات بیشتری ارائه نشده است.

یک گروه اپوزیسیون ناظر بر جنگ سوریه می‌گوید در این حمله مواضع مختلف در دیر الزور و نزدیک مرز عراق دست کم ۱۸ بار هدف قرار گرفت. سازمان ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، ابتدا تعداد کشته‌ها را ۴۰ نفر اعلام کرده بود اما بعد این تعداد را به ۵۷ نفر افزایش داد. گفته شده که ۹ تن از آنان نیروهای سوری و بقیه نیز نیروهای مورد حمایت ایران بودند. این گروه همچنین می‌گوید که ۳۷ نفر نیز زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG