لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

ایران نفتکش کره جنوبی را ساعاتی پیش از ادامه مذاکرات هسته‌ای روز جمعه در وین آزاد کرد


کشتی کره جنوبی که ایران توقف کرده بود - آرشیو
کشتی کره جنوبی که ایران توقف کرده بود - آرشیو

یک نفتکش متعلق به کره جنوبی که ایران چندین ماه آن را به دلیل اختلاف با سئول بر سر میلیاردها دلار پول بلوکه شده تهران نگه داشته بود، صبح روز جمعه ۲۰ فروردین، آزاد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آزادی این نفتکش چند ساعت پیش از ادامه مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت های جهانی در وین انجام گرفت.

داده های سایت «مارین ترافیک» نشان می دهد کشتی «هانکوک چیمی» که ایران آن را در ماه ژانویه توقیف کرده بود، بامداد جمعه بندرعباس را ترک کرد.

وزارت خارجه کره جنوبی گفته است که ایران این کشتی و ناخدای آن را آزاد کرده و این نفتکش حدود ساعت ۶ بامداد به وقت محلی و پس از انجام امور اداری، یک بندر در ایران را ترک کرده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، کمی بعد آزاد شدن این نفتکش را تایید کرد. او بدون اشاره به اختلاف مالی تهران با کره جنوبی، گفت که آزادی این کشتی به درخواست مالک آن و دولت کره جنوبی صورت گرفته و دادستان دستور آزادی آن را داده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، یک مقام کره جنوبی که مایل به انتشار هویتش نبود، گفته است که آمادگی سئول برای حل مسئله دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی «احتمالا تاثیری مثبت» بر تصمیم ایران برای آزادی نفتکش داشته است.

XS
SM
MD
LG