لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۶

سازمان‌های اطلاعاتی سه کشور اروپایی: جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰ برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش‌ کرد


The reactor building of the Bushehr nuclear power
The reactor building of the Bushehr nuclear power

سازمان‌هاى اطلاعاتى آلمان، هلند، و سوئد در یک گزارش مشترک اطلاعاتى که به تازگی منتشر شده است، گفته‌اند جمهورى اسلامى ايران در سال ٢٠٢٠ چندین بار براى به دست آوردن فناورى برنامه سلاح‌هاى کشتار جمعى و دست‌يابى به سلاح هسته‌ای تلاش کرده است.

فاکس نیوز در گزارشی نوشت، براساس گزارش مشترک اطلاعاتى واحد مشترک ضد سلاح‌هاى کشتار جمعى و سرويس اطلاعات وامنيت عمومى و سرويس اطلاعاتى و امنيتى ارتش هلند، کشورهاى جمهورى اسلامى ايران، سوريه ، پاکستان، و کره شمالى سال پيش تلاش کردند عناصر و تکنولوژى لازم براى توليد سلاح‌هاى کشتار جمعى را از اروپا و از جمله هلند بدست آورند.

تعداد موارد تلاش تهران براى دست يابى به تکنولوژى، جزئیات آن، و اين که آيا توانسته است فناورى و تجهيزات برنامه هسته‌اى خود را به دست آورد، در اين گزارش نيامده است.

اين يافته‌هاى جديد سازمان‌هاى اطلاعاتى کشورهاى اروپايى، بحث گسترده‌ترى را در مورد اين که آيا ايالات متحده بايد به توافق هسته‌اى ۲۰۱۵ بازگردد يا نه، برمى‌انگيزد.

از جمله سخنگوى تد کروز، سناتور ارشد جمهوريخواه، در مصاحبه با تلويزيون فاکس گفت، تلاش رژيم ايران براى دست‌يابى به سلاح‌هاى کشتار جمعى ‌هرگز متوقف نشده است. با اين حال دولت بايدن مانند دولت اوباما متعهد به از ميان برداشتن فشار معنى‌دار تحريم‌ها عليه رژيم ايران و فراهم آوردن صدها ميليارد دلار پول براى این کشور است.

سازمان اطلاعات و امنيت سوئد نيز در گزارش اطلاعاتى ٢٠٢٠ گفته است ايران علاوه بر تلاش براى دست يابى به فناورى سلاح‌هاى هسته‌ای، عليه صنایع و فناوری‌های پيشرفته و محصولات سوئدى که می‌تواند در برنامه تسلیحات هسته‌اى مورد استفاده قرار گيرد، دست به جاسوسى صنعتى زده است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG