لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

شبه‌نظامیان وابسته به ایران به قتل پژوهشگر سرشناس عراقی متهم شدند


 هشام الهاشمی، نویسنده سرشناس عراقی و پژوهشگر مطرح گروه های افراطی، دوشنبه شب در بغداد کشته شد.
 هشام الهاشمی، نویسنده سرشناس عراقی و پژوهشگر مطرح گروه های افراطی، دوشنبه شب در بغداد کشته شد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ هشام الهاشمی، نویسنده سرشناس عراقی و پژوهشگر مطرح گروه های افراطی، چند هفته پیش از آن که در بغداد به شکل مرگباری هدف شلیک گلوله قرار گیرد پس از دریافت پیام‌هایی تهدیدآمیز از سوی «کتائب حزب‌الله»، گروه مورد حمایت ایران، با دوستی مشورت کرده بود.

دوستان او اکنون می‌پرسند که آیا این گروه شبه نظامی شیعه مسئول قتل او است. مرگ هاشمی سوگواری سراسری را در عراق در پی داشت و باعث شد بسیاری درباره آینده آن کشور با وجود شبکه نفوذ ایران گمانه‌زنی کنند.

غیث التمیمی، پژوهشگر عراقی و دوست نزدیک هاشمی، به صدای آمریکا گفت: «به او گفتم فورا عراق را ترک کن. هشام به من گفت اطلاعاتی را از یک منبع مهم، بسیار مطلع، و صادق مبنی بر قصد کتائب حزب‌الله برای حذف فیزیکی او، دریافت کرده بود.»

علاوه بر التمیمی، دیگر همکاران هاشمی هم کتائب حزب الله را به این قتل متهم کرده اند.

کتائب حزب الله یک گروه شبه نظامی عراقی وابسته به ایران است که ایالات متحده به دلیل حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق آن را گروه تروریستی اعلام کرده است.

هشام الهاشمی، پژوهشگر غیر مقیم در «مرکز سیاست جهانی» در واشنگتن و عضو «شورای مشورتی عراق» مستقر در بغداد بود. مقالات تحلیلی او عمدتا درباره گروه‌های جهادی مانند داعش بود؛ اما اغلب، گروه‌های مسلح وابسته به ایران را به دلیل نقض قوانین عراق و کشتن معترضان به فساد، محکوم می کرد.

هاشمی یک روز پیش از مرگ، تصویر کودک خردسالی را توییت کرد که در یک حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد مجروح شده بود. تصور می شود آن موشک‌ها که در منطقه مسکونی مجاور سفارت آمریکا فرود آمد توسط کتائب حزب الله شلیک شده باشد.

ایران و حشد الشعبی، که کتائب حزب الله نیز زیرمجموعه‌ای از آن است، قتل هاشمی را تقبیح کرده‌اند.

آمریکا می گوید هاشمی طی روزهای اخیر تهدیدهای متعددی از سوی شبه نظامیان طرفدار ایران دریافت کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «هاشمی زندگی‌اش را وقف یک عراق آزاد و مستقل کرده بود.»

چند روز قبل از قتل هاشمی، دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در یک یورش کم سابقه به مقر کتائب حزب الله در بغداد، ۱۴ نفر از اعضای آن گروه را بازداشت کرده بود که ساعاتی بعد آزاد شدند. دولت عراق گفت بازداشت‌ها بر مبنای اطلاعاتی حاکی از قصد آن‌ها برای حمله‌ای قریب الوقوع به سفارت آمریکا انجام گرفت.

کاظمی عهد کرد نگذارد خون هاشمی پایمال شود.

نچیروان بارزانی، رئیس جمهوری عراق، قتل هاشمی را یک اقدام «تروریستی» توصیف کرد.

مقتدی صدر، روحانی شیعه، هشام الهاشمی را «شهیدی» خواند که مرگ او نباید بی‌مجازات بماند.

التمیمی می گوید مرگ این تحلیلگر محبوب عراقی دست کاظمی را برای مهار گروه های مسلح فعال خارج از حیطه نیروهای امنیتی عراقی باز خواهد گذاشت: «حمایت عمومی گسترده ای از دولت در اعلام یک طرح جامع برای مقابله با شبه نظامیان و اجرای قانون وجود دارد.»

XS
SM
MD
LG