لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۷

هم‌صدایی فرانسه با ایالات متحده علیه اقدامات منطقه‌ای رژیم جمهوری اسلامی؛ مکرون به ایران نسبت به مداخله در لبنان هشدار داد


آرشیو
آرشیو

به دنبال هشدارهای مکرر ایالات متحده نسبت به ادامه اقدامات تحریک‌آمیز تهران در منطقه و همزمان با افزایش تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، رئیس جمهوری فرانسه نیز نسبت به مداخله ایران در امور داخلی لبنان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز چهارشنبه ۲۲ مرداد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در تماس با همتای ایرانی خود درباره دخالت تهران در لبنان هشدار داد.

کاخ الیزه گفت که آقای مکرون در تماس تلفنی خود بر لزوم این مورد تاکید کرد که تمام قدرت‌ها باید به این موضوع توجه کنند که از هر گونه دخالت خارجی بپرهیزند و از روی کار آمدن دولتی که بتواند وضعیت اضطراری را مدیریت کند، حمایت کنند.

ایالات متحده، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها گروه حزب‌الله، که مورد حمایت ایران است، را سازمانی تروریستی می‌دانند و می‌گویند که ایران از طریق حزب الله در امور داخلی لبنان دخالت می‌کند. وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۸ تیر به مناسبت سالروز حملات گروه تروریستی حزب الله مورد حمایت ایران در آرژانتین و بلغارستان، بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن به اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران ادامه می‌دهد و از همه کشورهای مسئول خواست که در این راه به آمریکا بپیوندند.

حزب الله همچنین به دست داشتن در انفجار منجر به کشته شدن رفیق حریری متهم است. قرار بود دادگاه ویژه برای لبنان در تاریخ هفت اوت در مورد آن پرونده رای صادر کند. اما اکنون و به دنبال انفجار اخیر بیروت، زمان صدور این رای در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. این انفجار وضعیت لبنان را به شدت متشنج کرده و دولت آن کشور نیز استعفا داده است.

در پی انفجار سهمگین اخیر در بیروت، ایالات متحده تا کنون چندین هواپیمای نظامی حامل کمک‌های امدادی برای مردم را به لبنان فرستاده است. پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه گذشته (۲۰ مرداد) در جریان یک کنفرانس مجازی در مورد لبنان، ضمن تاکید بر تمایل و آمادگی ایالات متحده برای ادامه امدادرسانی به مردم لبنان، خواستار حفظ آرامش در آن کشور شد و از درخواست‌های مشروع معترضان مسالمت‌جو برای شفافیت، اصلاح، و پاسخگویی پشتیبانی کرد.

XS
SM
MD
LG