لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۱

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس «تهدیدهای» مقامات جمهوری اسلامی درباره توافق اسرائیل و امارات را محکوم کرد


نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس - عکس آرشیو
نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس - عکس آرشیو

دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اظهارات «تهدیدآمیز» مقامات جمهوری اسلامی در رابطه با توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، شورای همکاری خلیج فارس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیرکل این شورا روز یکشنبه ۲۶ مرداد ماه «تهدیدهای» رئیس جمهوری ایران و دیگر مقامات آن کشور در رابطه با توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات، را محکوم کرده است.

اظهارات تهدیدآمیز مقامات رژیم ایران در حالی مطرح می‌شود که مقامات و شخصیت‌های برجسته جهان سیاست، ضمن ستایش از این گام مثبت در مسیر برقراری صلح و پیشرفت در منطقه،‌ آن را پیش زمینه‌ای برای نزدیک شدن شمار بیشتری از کشورهای عرب و مسلمان به اسرائیل دانسته‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز توافق تاریخی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی را دستاوردی بزرگ و حاوی پیامی قاطع برای ایران خوانده بود.

آقای نتانیاهو گفت:‌ «ما در حال نبرد با ایران و رادیکال‌هایی هستیم که می‌‌خواهند نظم خاورمیانه را بر هم بزنند، مردم را تحت سلطه خود درآورند، و تروریسم را بپراکنند.» وی تاکید کرد که این توافق برای صلح و امنیت منطقه و برای اسرائیل و ایالات متحده سودمند است.

آقای نتانیاهو اشاره کرد: «به نظر من رهبران عرب دارند درک می‌کنند که نمی‌توانند توسط فلسطینی‌ها گروگان گرفته شوند. آنها در دستیابی به صلح با اسرائیل، مبادله فناوری، و حتی در زمینه مواردی مانند واکسن کرونا، بهداشت و درمان، زیرساخت‌ها، انرژی، و همه بخش‌های خالق‌العاده فناوری اسرائیل و کارآفرینی آن، که در کشورهای منطقه خلیج [فارس] و به ویژه امارات و نیز در اسرائیل مشاهده می‌کنیم، منافعی دارند.» نخست‌وزیر اسرائیل افزود: ‌«اگر ما نیروی‌هایمان را یکپارچه کنیم، می‌توانیم کارهای خارق‌العاده و نامحدودی را به نفع رفاه و امنیت مردم‌مان انجام دهیم.»

به دنبال توافق تاریخی هفته گذشته میان اسرائیل و امارات متحده عربی که با تلاش ایالات متحده تحت رهبری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اکنون امارات اولین کشور عربی حوزه خلیج فارس و سومین کشور عربی است که با اسرائيل روابط فعال دیپلماتیک برقرار می‌کند.

پرزیدنت ترامپ هفته گذشته در زمان اعلام خبر این توافق، آن رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند و گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG