لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی: برای احیای «برجام» به توافق جدیدی با ایران نیاز است


رافائل گروسی رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

رافائل گروسی، رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی می گوید‌ برای احیای توافق هسته ای ایران در دوران ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا، به توافق جدیدی نیاز است.

آقای گروسی روز پنجشنبه ۲۷ آذر در مقر سازمان بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری رویترز گفت توافق هسته ای برجام بارها و بیش از حد نقض شده است که بتوان با یک اشاره، به آن بازگشت.

وی گفت: «نمی توانم تصور کنم که آنها صرفا بگویند ما به نقطه اول برگشتیم، چون نقطه اولی دیگر وجود ندارد.»

او گفت روشن است که باید پروتکلی و یا توافقی و یا تفاهم نامه ای وجود داشته باشد که بگوید چه کارهایی باید ابتدا انجام بگیرد.

به گفته رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی، اکنون مواد هسته ای بیشتری در ایران وجود دارد و فعالیت های هسته ای بیشتری نیز صورت گرفته است و سانتریفیوژهای بیشتری نیز کار گذاشته شده و تعداد بیشتری هم اعلام شده است که نصب می شود. گروسی می گوید اینها مسائلی است که باید در سطح سیاسی درباره آنها تصمیم گیری شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده سه‌شنبه ۲۵ آذر گفت سیاستی که آمریکا در قبال ایران انجام داد،‌ سیاست درستی بود و ابراز امیدواری کرد کشورهای جهان همین راه را ادامه دهند.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۲ آذر گفته بود اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

به نوشته رویترز، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران بیش از ۲.۴ تن است که ۱۲ برابر بیش از سقف تعیین شده در برجام است هر چند این رقم بسیار کمتر از میزان ۸ تنی است که ایران قبل از برجام ذخیره کرده بود.

ایران همچنین اورانیوم را تا سطح ۴.۵ درصد غنی سازی می کند که از سطح ۳.۶۷ درصد تعیین شده در برجام بیشتر است اما این میزان کمتر از غنی سازی در حد ۲۰ درصد است که قبل از برجام می کرد.

XS
SM
MD
LG