لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

ماموریت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران تمدید شد


جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران
جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل در ادامه چهل و سومین نشست خود به تمدید یکساله ماموریت گزارشگر ویژه امور حقوق بشر در ایران رای داد.

بر اساس گزارشی که دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل منتشر کرد، در نشست عصر سه شنبه ۳ تیر این شورا در مقر ژنو، اعضای حاضر با توجه به شرایط حقوق بشر در ایران با ۲۲ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع، به تمدید ماموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه در مورد حقوق بشر در ایران برای یک سال دیگر رای دادند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر گزارش‌های مفصلی در مورد نقض حقوق بشر و پیشرفت در امور آن منتشر می‌کند. جمهوری اسلامی ایران به جاوید رحمان و گزارشگران پیش از او، با وجود درخواست‌های متعدد، اجازه سفر به ایران را نداده است.

در روزهای گذشته، ۳۹ سازمان مدافع حقوق بشر در نامه‌‌ای مشترک به کشورهای عضو حقوق بشر سازمان ملل خواستار حمایت این کشورها از تمدید مأموریت جاوید رحمان، گزارشگر ویژه‌ این سازمان در مورد وضع حقوق بشر در ایران، شده بودند.

آقای رحمان در آخرین گزارش‌های خود به موارد نقض حقوق بشر در ایران از جمله نقض حقوق اقلیت‌های دینی و قومی، به ویژه بهائیان، نقض حقوق فعالان مدنی و روزنامه نگاران، نقض آزادی بیان، برخورد با وکلا، نقض حقوق زنان و موارد دیگر اشاره کرده بود.

XS
SM
MD
LG