لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۳

دادگاهی در دانمارک متهم ایرانی‌تبار پرونده جاسوسی برای ایران را مجرم شناخت


پلیس دانمارک
پلیس دانمارک

به روز رسانی شده - دادگاهی در دانمارک یک شهروند ایرانی‌تبار نروژی را در ارتباط با پرونده جاسوسی از یک گروه مخالف حکومت ایران، مجرم شناخت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در روز جمعه ۶ تیر، شهروند نروژی، فردی ۴۰ ساله است. او همچنین علاوه بر اتهام جاسوسی، در مورد قصد کمک به تلاش برای قتل در خاک دانمارک، مجرم شناخته شد. به حکم این دادگاه این شهروند ایرانی‌تبار به تحمل هفت سال زندان، اخراج از دانمارک، و ممنوع‌الورودی مادام‌العمر به خاک آن کشور محکوم شد.

طبق این گزارش، او طی روزهای ۲۵ تا ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸ اطلاعاتی را درباره یک گروه مخالف حکومت ایران در دانمارک گردآوری کرده بود. او در همان سال دستگیر شد.

روزنامه وال استریت ٰٰژورنال نیز نام این فرد را منتشر کرده است و گزارش داده است که دادگاه راسکیله در دانمارک روز جمعه محمد داوودزاده لولوئی را که به جاسوسی از اپوزیسیون ایرانی تبار مرتبط با دولت عربستان در خاک دانمارک و کمک به تلاش برای قتل متهم شده است، به هفت سال زندان محکوم کرد.

دادگاه شهر راسکیله در غرب کپنهاگ می‌گوید که «ثابت شده است» اطلاعاتی که این مرد گردآوری کرده بود به فردی که برای یک نهاد اطلاعاتی ایران کار می‌کرد، تحویل داده شد. نام آن نهاد اطلاعاتی ذکر نشده است. این دادگاه به مکالمات نوشتاری آنلاین بین متهم و فردی که برای نهاد اطلاعاتی ایران کار می‌کند، به عنوان سند اشاره کرده است.

دادگاه می‌گوید این فرد نروژی ایرانی‌تبار باید می‌دانسته که فعالیت‌های او برای نهاد اطلاعاتی ایران تحت قوانین دانمارک مجرمانه است و او به سرویس اطلاعاتی ایران برای اقدام به قتل مخالفان کمک کرده و از این رو او نیز یک همدست در این اقدام به قتل به شمار می‌آید.

دادگاه می‌گوید متهم خود را در دادگاه بی‌گناه دانست و در جریان محاکمه پشت درهای بسته از صحبت کردن خودداری کرد. وال استریت ژورنال می گوید محمد داوودزاده لولوئی قرار است به این حکم در دادگاه عالی دانمارک اعتراض کند.

XS
SM
MD
LG