لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

جروزالم پست: سپاه ۳۴۰ قایق جدید دریافت کرد؛ برخی از آنها مجهز به پهپاد هستند


تصویر از استفاده سپاه از قایق های تندرو برای تصرف یک نفتکش کره جنوبی - آرشیو
تصویر از استفاده سپاه از قایق های تندرو برای تصرف یک نفتکش کره جنوبی - آرشیو

سپاه پاسداران می‌گوید که این هفته ۳۴۰ شناور جدید که عمده آنها قایق‌های تندرو است، دریافت کرده است. این قایق‌های جدید در بندر عباس به نمایش در آمد.

به نوشته جروزالم پست، سپاه قایق های تندرو را عمدتا در خلیج فارس به کار می گیرد و از آنها برای انجام اقدامات ایذایی علیه کشتی‌های آمریکایی نیز استفاده کرده است.

برخی رسانه‌های داخل ایران از جمله مشرق که به نهادهای امنیتی نزدیک است، پیشتر از دریافت ۴۵۰ شناور و ۲۰۰ پهپاد خبر داده بودند و مشرق روز ۲۲ بهمن نوشت که این «جهش بزرگ» در قدرت دریایی سپاه است.

جروزالم پست روز چهارشنبه ۲۲ بهمن،‌ به نقل از اچ آی ساتن، کارشناس مسائل نظامی دریایی، می‌نویسد باید نسبت به ادعای سپاه که این قایق ها «جدید» است تا حدی بدبین بود. او می گوید ایران تعدادی شناور کوچک دریافت کرده است که برخی از آنها به چندین راکت، موشک های سبک ضدکشتی، و یا اژدرهای سبک مجهز است.

او می گوید بر اساس تحلیلی که انجام داده، قایق هایی که سپاه دریافت کرده است شامل قایقی با یک طرح بریتانیایی به نام «بلیدرانر» می‌شود که ایران استفاده جدیدی برای این مدل قایق پیدا کرده است. به گفته این تحلیلگر، یکی دیگر از شناورها بر اساس یک شناور کره شمالی است. همچنین قایق موشک انداز چینی سی-۱۴ نیز دیده شده است که ایران سال ها از آن استفاده می کرده است.

جروزالم پست می نویسد یکی از نکات جالب استفاده از پهپادها روی برخی از این قایق‌ها است که ساتن می گوید از نوع پهپاد ابابیل است. به نوشته این نشریه، خبرگزاری فارس به نصب این پهپادها اشاره ای نکرده بود اما تصویری ویدیویی از قایق ها، نشان می دهد پهپادها روی چندین شناور نصب شده است.

ایالات متحده بارها نسبت به اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG