لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

آمریکا چند شرکت و فرد مرتبط با حزب الله لبنان را تحریم کرد؛ مایک پمپئو: حزب الله در فساد و فریب مردم لبنان نقش دارد


US Secretary of State Mike Pompeo signs the guest book at the Ministry of Foreign Affairs in Luanda, Angola, Monday Feb. 17, 2020. Pompeo started his tour of Africa in Senegal, the first U.S. Cabinet official to visit in more than 18 months. He left…

همزمان با اعلام تحریم جدید ایالات متحده علیه چند شرکت و یک فرد مستقر در لبنان که با حزب الله مرتبط هستند، وزیر خارجه آمریکا گفت که حزب الله در فساد و فریب دادن مردم لبنان نقش دارد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۷ شهریور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا چند شرکت و یک فرد مستقر در لبنان را تحریم کرده است.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است که شرکت مشاوره «آرش» و شرکت ساخت و ساز «معمار» را در فهرست تحریم قرار دارند. آمریکا می گوید آنها با گروه حزب الله، که مورد حمایت ایران است، ارتباط دارند.

وزارت خزانه داری می گوید که حزب الله از این شرکت‌ها به عنوان پوششی برای انتقالات پول به حساب های خود و غنی کردن رهبران این گروه استفاده می کند.

در این بیانیه به نقل از استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، آمده است: «شرکت‌های وابسته به حزب‌الله، از طریق سوءاستفاده آن سازمان تروریستی از اقتصاد لبنان و تحت تاثیر قرار دادن مقامات فاسد لبنان، موفق به کسب قراردادهای دولتی می‌شوند.» آقای منوشن در ادامه می‌گوید: «ایالات متحده کماکان نسبت به هدف قرار دادن حزب الله و حامیان آن مصمم است؛ زیرا در حالی که مردم لبنان از وضعیت نامناسب خدمات رنج می‌برند، آنها [حزب الله و حامیان آن] به شکل فسادآمیزی از منابع لبنان برای ثروتمند کردن رهبران‌شان سوءاستفاده می‌کنند.»

این تحریم‌ها همچنین سلطان خلیفه اسعد، فردی که وزارت خزانه داری از او به عنوان یک مقام شورای اجرایی حزب الله نام برده است، را نیز شامل می‌شود.

واکنش مایک پمپئو

براساس یک بیانیه منتشره وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این تحریم گفت: «رهبران سیاسی لبنان مدتی طولانی است که ازعدم شفافیت در اقتصاد لبنان برای پنهان کردن سودجویی خود بهره برداری می‌کنند و در عین حال ادعا دارند که از حق مردم دفاع می‌کنند. گروه تروریستی حزب الله لبنان، برخلاف آن چه ادعا می‌کند، به اندازه دیگرعوامل در این فریب نقش دارد.»

آقای پمپئو با اشاره به شرکت‌های «مشاوره آرش» و «توسعه و مهندسی معمار»، گفت: «آنها دو شرکت از چندین شرکت وابسته به شورای اجرایی حزب الله هستند که حزب الله از آنها برای پنهان نگه داشتن فعالیت‌های اقتصادی خود و اجتناب کردن از تحریم های ایالات متحده آمریکا استفاده کرده است.

وی افزود: «حزب الله با همدستی یوسف فینیانوس، وزیر پیشین [حمل و نقل و عمران] لبنان، به شرکت‌های آرش و معمار برای بستن قراردادهای دولتی میلیون دلاری کمک کرد و این شرکت‌ها، بخشی از بودجه به دست آورده را به شورای اجرایی حزب‌الله دادند.»

آقای پمپئو در پایان این بیانیه گفت: «این نقشه، یعنی اقدام رهبران سیاسی برای هدایت مسیر قراردادها به سوی متحدان سیاسی‌شان و همزمان سودجویی خودشان، دقیقا همان فسادی است که مردم لبنان به آن اعتراض دارند. همان طور که تحریم‌های امروز و [نیز تحریم‌های] هشتم سپتامبر وزرای پیشین [لبنان] نشان می‌دهد، حزب‌الله مانند دیگر احزاب از سیستم فاسد لبنان بهره‌برداری می‌کند. مردم لبنان نزدیک به یک سال است که علیه فساد تظاهرات می کنند و پس از دهه‌ها ناکارآمدی سیاسی، خواستار رسیدگی دولت به نیازهای اساسی خود هستند. مردم لبنان شایسته بهتر از این هستند و ایالات متحده آمریکا همچنان از خواسته آنها برای پایان دادن به فساد و حاکمیتی پاسخگوتر حمایت خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG