لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

کشورهای گروه ۲۰ پس از دو سال تشکیل جلسه دادند


تشکیل جلسه کشورهای گروه ۲۰
تشکیل جلسه کشورهای گروه ۲۰

وزیران خارجه کشورهای گروه ۲۰ روز سه‌شنبه هشتم تیر در ایتالیا جلسه تشکیل دادند تا در مورد همکاری گروهی هنگام بحران‌های جهانی تبادل نظر کنند.

تجارت بین‌المللی و امنیت غذایی از جمله بحران‌های جهانی کنونی هستند که در دستور کار وزیران خارجه کشورهای عضو این گروه قرار دارند. اپیدمی کووید-۱۹ و تغییرات اقلیمی نیز دو زمینه دیگر این همکاری‌ها هستند.

این نخستین جلسه گروه ۲۰ در دو سال گذشته است. برگزاری این جلسه به دلیل اپیدمی کووید-۱۹ به تعویق افتاده بود.

  • وزیر خارجه ایتالیا ۲۰۲۱ سالی حیاتی برای همکاری بین‌المللی دانست

لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا، امسال را سالی حیاتی برای تجدید همکاری بین‌المللی خواند و با اشاره به برگزاری دو کنفرانس سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی و تنوع بیولوژیکی، گفت: «ما برای اجرای توافق پاریس از طریق تعهدات کوتاه‌مدت اما بلندپروازانه و پی‌گیری هدفمان - یعنی کاهش گازهای گل‌خانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ مطابق با تعهدی که به‌طور روزافزون توسط کشورهای بیشتری پذیرفته می‌شود - فرصتی در اختیار داریم که نباید از دست بدهیم.»

در این نشست که در شهر تاریخی ماترا در جنوب ایتالیا برگزار می‌شود، ۳۲ وزیر و سرپرست هیئت از کشورهای گوناگون شرکت کرده‌اند. اغلب آنها مانند آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، و وزیران آلمان و عربستان سعودی در این نشست یک روزه حضور دارند و پشت درهای بسته مذاکره می‌کنند، و برخی نیز مانند وزیران چین و برزیل از طریق فضای مجازی در مذاکرات شرکت دارند.

  • تاکید وزیر خارجه آمریکا بر حمایت از دموکراسی و حقوق بشر

بنا بر اعلام وزارت خارجه آمریکا، آقای بلینکن در این نشست بر ضرورت حمایت از دموکراسی و حقوق بشر و فراهم کردن زمینه برای بهبود یافتن اقتصاد برای همه اقشار جوامع مختلف تأکید خواهد کرد.

ایتالیا که ریاست دوره‌ای گروه ۲۰ را بر عهده دارد، توجه به آفریقا در این زمینه را به‌طور ویژه در دستور کار گنجانده است. با توجه به تنوع موضوعات مورد گفت‌وگو، رسیدن به توافق کامل میان کشورهای عضو امری دشوار است. اما خبرگزاری رویترز به نقل از تحلیلگران می‌گوید جمع شدن دوباره وزیران در یک محل نشان‌دهنده ضرورت همکاری بیشتر است. اقتصاد کشورهای گروه ۲۰ بیش از ۸۰ درصد تولید ناخالص ملی جهان، ۷۵ درصد تجارت جهانی، و ۶۰ درصد جمیعت جهان را در بر می‌گیرد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG