لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

دادگاهی در فرانسه عموی بشار اسد را به دلیل سوءاستفاده از منابع مالی سوریه به زندان محکوم کرد


رفعت الاسد، ۸۲ ساله عموی بشار اسد
رفعت الاسد، ۸۲ ساله عموی بشار اسد

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دادگاهی در فرانسه عموی بشار اسد، رئیس رژیم حاکم بر سوریه، را به دلیل سوءاستفاده از منابع مالی سوریه برای خرید میلیون‌ها دلار املاک در فرانسه و لندن گناهکار شناخت و به چهار سال زندان محکوم کرد.

رفعت الاسد، ۸۲ ساله، پس از اتهام تلاش برای سرنگونی برادرش، حافظ اسد رئیس جمهوری پیشین سوریه و پدر بشار اسد، از نیمه دهه هشتاد میلادی خارج از سوریه زندگی کرده است. او عمده این دوران را در فرانسه بوده است.

دادگاه فرانسه دستور داد تمام املاکی که اسد به طور غیرقانونی به دست آورده است، توقیف شود. ارزش این املاک بیش از ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود. ارزش املاک او در لندن هم حدود ۳۰ میلیون دلار است.

اسد همچنین موظف است بیش از ۳۰ هزار دلار به دو سازمان مبارزه با فساد «شرپا» و «شفافیت بین‌المللی فرانسه»، که شکایت حقوقی اولیه علیه او را در سال ۲۰۱۳ انجام دادند، بپردازد.

مقام ها در فرانسه به او مظنون بودند که طی سال های ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۶ املاک فراوانی را در چند کشور خریداری کرده بود.

مقام های مسئول در اسپانیا نیز در سال ۲۰۱۷ املاک رفعت اسد در آن کشور به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار را در یک پرونده پولشویی بین فرانسه و اسپانیا توقیف کرده بودند.

وکیل رفعت اسد حکم دادگاه فرانسه را شدید و ناموجه توصیف کرد و به خبرنگاران گفت که منشاء هیچ پولی در این پرونده سوریه نیست و «همه منابع مالی مشروع هستند.»

XS
SM
MD
LG