لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۴

سومین نفر در ارتباط با حمله مسلمان افراطی به کلیسایی در فرانسه دستگیر شد


یادبود قربانیان در مقابل کلیسای نوتردام در شهر نیس
یادبود قربانیان در مقابل کلیسای نوتردام در شهر نیس

به گزارش رویترز، یک منبع پلیس فرانسه روز شنبه ۱۰ آبان گفت در‌ارتباط با حمله روز پنجشنبه یک مرد تونسی‌تبار در نیس که سه نفر کشته شدند، تاکنون سه نفر دستگیر شده اند.

یک مرد جوان تونسی تباری که چند هفته پیش وارد اروپا شده است، در حالی که «الله اکبر» فریاد می زد، با چاقو به سه نفر در یک کلیسا در شهر نیس حمله کرد و سر یک زن را برید. او با شلیک گلوله ماموران مجروح شد و در شرایط وخیمی قرار دارد.

این حملات در شرایطی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از حق آزادی بیان در این کشور دفاع کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا نیز حمله افراطیون مسلمان در فرانسه را محکوم و با مردم آن کشور ابراز همدردی کرد. پرزیدنت ترامپ تاکید کرد «حملات تروریست‌های اسلامی» باید فورا متوقف شود و افزود، «هیچ کشوری، فرانسه یا دیگران، نمی‌تواند برای مدت طولانی آن را تحمل کند.»

پیشتر نیز یک مرد چچن تبار سر یک معلم تاریخ را در فرانسه و به خاطر نمایش دادن کارتون هایی درباره پیامبر اسلام در یک کلاس درس درباره آزادی بیان، از بدن جدا کرد و با شلیک گلوله ماموران پلیس کشته شد.

شماری از مقامات کشورهای اسلامی نسبت به دفاع فرانسه از حق بنیادین آزادی بیان و نمایش دادن آن کاریکاتورها،‌ واکنش های تند نشان داده اند و از جمله خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شده اند.

به گزارش رویترز، امانوئل مکرون هزاران سرباز را برای حفاظت از اماکن مذهبی و مدرسه ها مستقر کرده است و وزیران فرانسوی نیز نسبت به ادامه حملات خشونت بار از سوی پیکارجویان اسلامگرا، هشدار داده اند.

XS
SM
MD
LG