لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

کارگران خارجی برای بازگشت به امارات متحده عربی در دوران همه‌گیری کرونا مشکل دارند


کارگران ساختمانی با ماسک های حفاظتی در حال کار در دوبی در امارات متحده عربی. ۱۴ آوریل ۲۰۲۰
کارگران ساختمانی با ماسک های حفاظتی در حال کار در دوبی در امارات متحده عربی. ۱۴ آوریل ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک زوج فیلیپینی‌تبار ساکن امارات متحده عربی پس از گذراندن تعطیلات در ارمنستان برای بازگشت به کشور محل سکونت‌شان با مشکل رو‌به‌رو شده‌اند.

از آن جا که این امیرنشین حاشیه خلیج فارس به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا مرزهای خود را بسته است، این زوج ناگزیر چهار ماه در ارمنستان منتظر ماندند و سرانجام نوزادشان در آن جا به دنیا آمد. حالا این زوج فیلیپینی و پسر نوزادشان مانند هزاران کارگر خارجی دیگر در صدد بازگشت به امارات هستند.

دوبی در تاریخ ۷ ژوئیه درهای خود را به روی گردشگران گشود. مقام‌های مسئول همزمان تلاش‌هایی را برای بازگرداندن حدود ۲۰۰ هزار نفر به امارات آغاز کرده‌اند، اما مقررات تازه همچنان مبهم است و تقاضاهای بسیاری رد شده است.

بعضی مدعی‌اند تقاضایشان برای بازگشت ۱۰ بار پاسخ منفی گرفته است.

مقررات تازه به خصوص درباره نوزادان روشن نیست. بسیاری از مادران که برای زایمان نزد خانواده‌هایشان رفته بودند قادر نیستند با فرزند خود به امارات برگردند. همه ساکنان امارات، از جمله کودکان، برای ورود به آن کشور نیاز به کارت هویت ملی دارند.

دولت امارات تا زمانی که نوزاد ویزای اقامت نداشته باشد کارت هویت ملی برایش صادر نمی کند. اما بسیاری از والدین نمی توانند برای نوزاد خود تقاضای ویزا کنند؛ زیرا سفارتخانه های امارات در دیگر کشورها به دلیل همه گیری ویروس کرونا تعطیل هستند.

بازگشایی دوبی به روی گردشگران به بازگشت بعضی، از جمله شهروندان کشورهای غربی و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، کمک کرد تا هنگام ورود ویزا دریافت کنند. اما دیگران از کشورهای آسیایی که لشکری از کارگران، نظافتچیان، رانندگان تاکسی، و کارمندان بخش‌های اداری را تشکیل می دهند، لازم است پیش از ورود ویزا بگیرند.

دوبی همچنین سیستم تازه ای را به راه انداخته است که کارت هویت ملی مادر را به نوزادش مرتبط می‌کند؛ ولی شش امیرنشین دیگر امارات هر کدام مقررات مهاجرتی خود را دارند. برای نمونه مرزهای ابوظبی هنوز به روی دیگر اماراتی‌ها بسته است و ورود آنها منوط به دریافت جواب منفی آزمایش تشخیص «کووید۱۹» است.

امارات از آغاز شیوع ویروس کرونا ۵۵ هزار مورد ابتلا و ۳۳۳ مورد مرگ ناشی از آن را گزارش داده است.

XS
SM
MD
LG