لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

اروپایی‌ها با آمریکا برای تغییر ساختار سازمان بهداشت جهانی همکاری می‌کنند


آرم سازمان بهداشت جهانی در مقابل ورودی آن در ژنو، سوئیس - آرشیو
آرم سازمان بهداشت جهانی در مقابل ورودی آن در ژنو، سوئیس - آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک مقام ارشد بهداشت و سلامت در اروپا می گوید دولت های اروپایی در حال همکاری با ایالات متحده بر روی طرح هایی برای تغییرات در «سازمان بهداشت جهانی» هستند.

این مقام اروپایی گفت بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا در سطح فنی در حال گفتگو با ایالات متحده در باره اصلاحات در سازمان بهداشت جهانی هستند.

به گفته این مقام، هدف از این مهم اطمینان از استقلال سازمان بهداشت جهانی است. در جریان بحران شیوع ویروس کرونا در چین در اوایل سال جاری میلادی ادعاهایی مطرح شد که این سازمان بیش از حد به پکن نزدیک شده است.

این مقام اروپایی می گوید: «ما در حال گفتگو درباره راه هایی برای جدا کردن مکانیزم مدیریت اضطراری سازمان بهداشت جهانی از نفوذ هر کشوری هستیم.»

این اصلاحات شامل نظام تامین منابع مالی این سازمان به روندی بلند مدت است. بودجه سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر هر دو سال یک بار تامین می شود و این امر به استقلال عمل آن در صورت نیاز به گردآوری کمک از کشورها در میانه یک بیماری همه گیر لطمه می زند.

پرزیدنت دونالد ترامپ سازمان بهداشت جهانی را متهم کرده که بیش از حد به چین نزدیک است و اعلام کرده ایالات متحده قصد ترک آن سازمان و قطع کمک های مالی اش را دارد.

ایالات متحده بیش از ۱۵ درصد، اتحادیه اروپا حدود ۱۱ درصد و چین کمتر از ۲ دهم درصد از بودجه سازمان بهداشت جهانی را تامین می کنند.

XS
SM
MD
LG