لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

حزب طرفدار غرب با فاصله اندکی پیشتاز انتخابات مقدونیه شمالی است


حزب دموکرات‌های سوسیال در انتخابات مقدونیه شمالی اعلام پیروزی کرد.
حزب دموکرات‌های سوسیال در انتخابات مقدونیه شمالی اعلام پیروزی کرد.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بررسی نتایج برگزاری انتخابات در مقدونیه شمالی حاکی است حزب حامی غرب با فاصله‌ای اندک پیشتاز است که برای تشکیل دولت کافی نیست. مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی در این کشور پیش‌بینی شده است.

حزب «دموکرات‌های سوسیال» (یا سوسیال دموکرات‌ها) که یک حزب حامی غرب به شمار می رود، در انتخابات مقدونیه شمالی اعلام پیروزی کرد. این حزب ۳۶ درصد آرا را به دست آورده و فقط دو کرسی از حزب رقیب، پیش است. حزب راست میانه ۳۴ درصد آرا را به دست آورد. پارلمان مقدونیه شمالی ۱۲۰ کرسی دارد.

سایت کمیسیون انتخابات مقدونیه روز چهارشنبه ۲۵ تیر ساعاتی پس از بسته شدن مراکز اخذ رای هدف یک حمله سایبری قرار گرفت و برای چند ساعت غیرفعال شد. این امر موجب تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شد.

کمیسیون انتخابات اوایل صبح پنجشنبه گفت که با شمارش حدود ۹۴ درصد آرا، حزب دموکرات‌های سوسیال ۳۶ درصد آرا را بدست آورده است و پس از آن سازمان انقلابی مقدونیه داخلی-حزب دموکرات اتحاد ملی مقدونیه ۳۴ درصد آرا را دارد. گروه قومی ائتلاف دموکراتی آلبانیایی برای ادغام نیز ۱۱ درصد را بدست آورده است و یک ائتلاف کوچکتر از احزاب قومی آلبانیایی نیز نزدیک به ۹ درصد آرا را دارند.

گروهی از ناظران بین المللی بر انتخابات نظارت داشتند.

XS
SM
MD
LG