لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۰

یک زن بازداشت‌شده مدعی شد که دولت چین در دوبی زندان مخفی دارد


وو هان، چینی ۲۶ ساله، روز ۹ تیر (۳۰ ژوئن) در یک خانه امن در اوکراین. وی مدهی شد با دو ایغور در زندانی مخفی چین در دوبی هم‌بند بود
وو هان، چینی ۲۶ ساله، روز ۹ تیر (۳۰ ژوئن) در یک خانه امن در اوکراین. وی مدهی شد با دو ایغور در زندانی مخفی چین در دوبی هم‌بند بود

یک فردی که می‌گوید در امارات بازداشت بود دولت چین را متهم کرد که برای حبس غیرقانونی اویغورها در دوبی از یک «زندان مخفی» استفاده می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز دوشنبه ۲۵ مرداد، یک زن جوان چینی مدعی شد به مدت هشت روز در یک زندان مخفی تحت کنترل دولت چین، با دست کم دو اویغور هم‌بند بود. آسوشیتدپرس نوشت گفته‌های وی، نخستین اشاره به وجود مکان‌های عملیات محرمانه خارج از مرزهای چین است اما این خبرگزاری نمی‌تواند ادعاهای وی را به طور مستقل تایید و یا رد کند.

وو هوان،‌ ۲۶ ساله، می‌گوید به خاطر نامزدش که یک ناراضی چینی است، از استرداد به چین می‌ترسد. وی به آسوشیتدپرس گفت مقامات چینی او را از یک هتل در دوبی ربوده به ویلایی که به زندان تبدیل شده بود، منتقل کردند. در آنجا دو زندانی دیگر را دید یا شنید که می‌گویند هر دو اویغور بودند.

وو هوان می‌گوید مقامات چینی او را مورد بازجویی قرار دادند و وادار کردند که با امضای استشهاد جعلی، دوست پسر خود را به آزار متهم کند. وو هوان سرانجام بعد از هشت روز در تاریخ ۲۸ ژوئن آزاد شد و حالا درهلند، متقاضی پناهندگی سیاسی است.

وزارت خارجه چین روز دوشنبه ادعای زن چینی را رد کرد و گفت مسائلی که وی درباره آن صحبت کرده است «واقعیت ندارد.» به نوشته آسوشیتدپرس، کنسولگری چین در دوبی نیز به درخواست‌ها برای پاسخ دادن به این خبر جواب نداد.

XS
SM
MD
LG