لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

دادگاهی در دانمارک حکم هفت سال زندان برای یک مرد متهم به جاسوسی برای جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد


نیروهای امنیتی در دانمارک - آرشیو
نیروهای امنیتی در دانمارک - آرشیو

دادگاهی در دانمارک روز پنجشبه ۱۶ اردیبهشت حکم هفت سال حبس برای یک نروژی ایرانی‌تبار را به جرم جاسوسی علیه یکی از چهره‌های اپوزیسیون عرب ایرانی در دانمارک و دست داشتن در تلاشی ناموفق برای کشتن او، تایید کرد.

مدس کروس، دادستان دانمارکی، به خبرگزاری رویترز گفت متهم این پرونده فردی به نام محمد داودزاده لولوئی است که به هفت سال زندان و اخراج کامل از دانمارک محکوم شده است.

این پرونده، کشمکش‌های اطلاعاتی میان عربستان سعودی و ایران در خاک دانمارک را آشکار کرد و منجر به این شد که دانمارک خواستار اعمال تحریم‌هایی در سطح اتحادیه اروپا علیه ایران شود. لولوئی در سال ۲۰۱۸ دستگیر شد.

لولوئی ابتدا سال گذشته میلادی در یک دادگاه حکم محکومیت خود را دریافت کرد؛ اما درخواست تجدید نظر داده بود.

کروس این پرونده را در تاریخ حقوقی دانمارک بی‌مانند خواند و گفت که پیامدهای آن احتمالا فراتر از مرزهای دانمارک منعکس خواهد شد.

او گفت: «ما توانستیم اثبات کنیم که بین متهم و سرویس اطلاعاتی ایران یک پیوند وجود دارد و این کار خیلی غیرمعمولی است و می تواند دشوار باشد.»

وکیل لولوئی گفت انتظار می رود که موکلش حالا این پرونده را به دادگاه عالی دانمارک بکشاند.

پیشتر نیز در فروردین ماه و در پرونده ای دیگر، دادستان عمومی دانمارک علیه سه تن از اعضای یک گروه از مخالفان عرب ایرانی به اتهام حمایت و تامین مالی فعالیت‌های تروریستی در داخل ایران با همکاری سرویس‌های اطلاعاتی عربستان سعودی اعلام جرم کرده بود.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۶ فروردین گزارش داد، این سه نفر که ماه فوریه سال گذشته میلادی دستگیر شدند و از آن زمان در بازداشت بوده‌اند، از اعضای گروه موسوم به «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» - که با نام «جنبش عربی آزادیبخش الاحواز» نیز شناخته می‌شود - هستند. جمهوری اسلامی این گروه را یک گروه تروریستی جدایی طلب می‌داند.

XS
SM
MD
LG