لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

کرونا در جهان- نگرانی بریتانیا از موج دوم کرونا و احتمال بیشتر ابتلا در افراد قد بلند


لندن
لندن

داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از ۱۷ میلیون نفر فراتر رفت. تاکنون ۶۶۷ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به «کووید-۱۹» از دست داده‌اند.

این آمار تا روز پنجشنبه، شمار کل مبتلایان در آمریکا را ۴ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۶۴۸ نفر ثبت کرده است.

بزرگترین ایالتهای آمریکا- کالیفرنیا، فلوریدا و تگزاس- رکوردی تازه در افزایش روزانه شمار مبتلایان ثبت کردند. شمار قربانیان «کووید-۱۹» در آمریکا روز گذشته به ۱۵۰ هزار نفر رسید.

نگرانی در بریتانیا از موج دوم کرونا

مقامات بریتانیایی نگران موج دوم کرونا در اروپا هستند و می‌گویند ممکن است طی روزهای آتی، قانون قرنطینه دو هفته‌ای را که برای مسافران بازگشته از اسپانیا اعمال کردند به کشورهای دیگر نیز تعمیم دهند.

علاوه بر اسپانیا، چند کشور دیگر اروپایی نیز شاهد افزایش شمار مبتلایان بوده‌اند. فرانسه، روز چهارشنبه از ۱۴۰۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا خبر داد که بالاترین افزایش روزانه در بیش از یک ماه گذشته بوده است.

بریتانیا روز چهارشنبه، ۷۶۳ مورد جدید ابتلا به «کووید-۱۹» ثبت کرد.

احتمال بالای ابتلای افراد قدبلند به ویروس کرونا

مطالعه جدیدی که توسط پژوهشگران آمریکایی، بریتانیایی و نروژی انجام شده، نشان می‌دهد افرادی که قدشان بلندتر از ۱.۸۰ متر است دو برابر دیگران در خطر ابتلا به «کووید-۱۹» قرار دارند. این مطالعه بر روی ۲ هزار نفر انجام شده است.

پژوهشگران می‌گویند این مطالعه نشان می‌دهد ویروس از طریق هوا منتقل می‌شود چرا که در غیر این صورت و اگر ویروس تنها از طریق بزاق منتقل می‌شد، قد نمی‌توانست عامل تعیین‌کننده‌ای باشد.

توصیه مقام بهداشتی آمریکا به استفاده از محافظ چشم

دکتر آنتنی فاوچی، رئیس انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در گفتگو با شبکه «ای‌بی‌سی» گفت برای حفاظت کامل‌تر در مقابل ویروس بهتر است علاوه بر ماسک از محافظ‌های چشم مانند عینک‌های ایمنی و کلاه‌های نقابدار نیز استفاده شود.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، استفاده از ماسک را برای حفاظت از ویروس توصیه می‌کند اما ویروس می‌تواند از طریق چشم نیز وارد بدن شود.

کارشناسان در مورد استفاده از ماسک هنگام ورزش کردن چه می‌گویند؟

سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک هنگام ورزش را توصیه نمی‌کند و معتقد است عرق کردن زیر ماسک به تولید میکروب و اخلال در تنفس راحت منجر می‌شود.

این سازمان، فاصله‌گیری اجتماعی را بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس هنگام ورزش در باشگاه می‌داند.

یک نظرسنجی نشان می‌دهد ۲۴ درصد از آمریکایی‌ها دیگر مایل نیستند در باشگاه ورزش کنند حتی زمانی که همه‌گیری کرونا به پایان برسد.

آغاز آزمایشهای بالینی واکسن شرکت «جانسون اند جانسون»

شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون»، آزمایشهای بالینی بر روی ایمنی واکسن «کووید-۱۹» خود را در آمریکا و بلژیک آغاز کرد. آزمایشهای اولیه این واکسن بر روی میمون‌ها نشان داد حتی یک دز از واکسن می‌تواند در پیشگیری از ویروس کرونا مؤثر باشد.

دولت آمریکا به عنوان بخشی از برنامه خود در تسریع پروسه تولید واکسن، ۴۵۶ میلیون دلار به این شرکت بودجه داده است .

این شرکت قصد دارد فاز سوم آزمایشهای بالینی خود را در نیمه دوم ماه سپتامبر آغاز کند.

XS
SM
MD
LG