لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۰

رقابت بر سر میزبانی از نیروهای آمریکا در اروپا بالا گرفته است


سربازان آمریکایی در رزمایشی در آلمان. ۹ اکتبر ۲۰۱۷
سربازان آمریکایی در رزمایشی در آلمان. ۹ اکتبر ۲۰۱۷

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بر سر میزبانی هزاران نیروی آمریکایی که به زودی آلمان را ترک می‌کنند، احتمالا رقابتی مضاعف در خواهد گرفت.

لهستان از پیش در صف پذیرش بخشی از ۹۵۰۰ نیروی آمریکایی است که پرزیدنت ترامپ قصد دارد به دلیل اختلاف با برلین بر سر بودجه دفاعی از آلمان خارج کند. اکنون لیتوانی هم می‌گوید که استقرار نیروهای آمریکایی را مد نظر قرار می‌دهد.

آرتیس پابریکس، وزیر دفاع لیتوانی، روز پنج شنبه گفت که کشورش خواهان میزبانی از نیروهای آمریکا است، هر چند امیدوار است هزینه آن به اندازه آلمان نباشد: «ما آماده سرمایه‌گذاری و همچنین پذیرش شمار مشخصی از نیروی آمریکایی در خاک لیتوانی هستیم. تلاش ما این نیست که آلمان‌ها را تنبیه کنیم. ما می‌دانیم که باید فشار بیشتری اعمال شود تا آلمان‌ها تلاش‌شان را افزایش دهند؛ اما حضور نیروها در آلمان برای امنیت جهانی حیاتی است.»

آلمان در حال حاضر میزبان حدود ۳۸۶۰۰ نیروی آمریکایی و تعدادی پایگاه نظامی شامل پایگاه هوایی رامشتاین و پنج پادگان از هفت پادگان نیروی زمینی آمریکا در اروپا است. علاوه بر آن، اشتوتگارت میزبان فرماندهی نیروی آمریکا در اروپا و آفریقا است.

اما پرزیدنت ترامپ بر سر طیفی از مسائل شامل ادامه کوتاهی برلین در تامین بودجه دفاعی مقرر در ناتو و ساخت خط لوله گاز ۱۱ میلیارد دلاری «نورد استریم» برای واردات گاز طبیعی از روسیه به اروپای غربی با آلمان دچار مشکل شده است.

مقام‌های لهستان و لیتوانی می‌گویند که خواهان مشاهده افزایش حضور نظامی آمریکا در اروپا هستند.

XS
SM
MD
LG