لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۶

واشنگتن می‌گوید خواهان «رویکرد جدیدی» با چین است


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

کاخ سفید می‌گوید در حالی که دو کشور آمریکا و چین در یک «رقابت استراتژیک» هستند، واشنگتن صبورانه به دنبال «یک رویکرد تازه» با چین است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه ۶ بهمن در یک نشست مطبوعاتی گفت: «ما در سال های قبل شاهد بودیم که چین در خانه به شکل فزاینده‌ای مستبدانه عمل می‌کند و در خارج نیز جسورانه تر پیش می رود. پکن حالا امنیت، رفاه و ارزش‌های ما را به طرق قابل توجهی به چالش کشیده است، که این امر نیازمند یک رویکرد جدید از سوی آمریکا است.»

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، چند ساعت پیش از سخنان جن ساکی، شی جی پینگ، رئیس جمهوری چین، از طریق ویدیویی با «مجمع جهانی اقتصاد» صحبت کرد و از کشورها خواست درباره تغییرات اقلیمی و بهداشت عمومی همکاری کنند. او همچنین بدون نام بردن از ایالات متحده، نسبت به درگیری میان واشنگتن و پکن هشدار داد.

شی گفت مهار ویروس کرونا مهمترین وظیفه جامعه بین المللی است. او در سخنان روز دوشنبه خود نسبت به یک «جنگ جدید سرد» هشدار داد.

پیام پکن در حالی است که تیم سیاست خارجی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، آماده آن می شود که متحدان آمریکا را برای مقابله با چالش های مهم و فوری گرد هم آورد، چالش هایی که از حفظ دموکراسی گرفته تا رقابت ها با چین و دیگر کشورهای استبدادی.

رئیس جمهوری چین در نطق ۲۵ دقیقه ای خود گفت ایجاد حلقه های کوچک، یا آغاز یک جنگ سرد تازه و تهدید و رد کردن دیگران تنها، به گفته او، جهان را به سمت اختلافات سوق می‌دهد.

نشست مجمع جهانی اقتصاد به خاطر شیوع ویروس کرونا به طور مجازی برگزار شد.

روابط آمریکا و چین در بدترین سطح دهه های اخیر قرار دارد. دو کشور درباره مسائل تجاری، فناوری ارتباطاتی فایو-جی، حقوق بشر و امنیت منطقه اختلاف دارند. واشنگتن همچنین چین را به سرقت مالکیت فکری و جاسوسی صنعتی متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG