لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

نیروهای امنیتی قرقیزستان رئیس جمهوری سابق این کشور را دستگیر کردند


آرشیو
آرشیو

نیروهای امنیتی قرقیزستان، رئیس جمهوری سابق این کشور، الماس‌بیگ آتامبایف، را دستگیر کردند. به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی این در حالی است که با ادامه ناآرامی ها در کشور بر سر نتیجه مورد مناقشه انتخابات اخیر پارلمانی، قانونگذاران کشور برای بررسی تشکیل یک دولت جدید گرد هم آمدند.

اقدام نیروهای امنیتی درباره دستگیری آتامبایف در روز شنبه ۱۹ مهر اعلام شد. تنش ها در پایتخت قرقیزستان افزایش یافته است و رئیس جمهوری کنونی کشور، سورنبای جینبکف، اعلام وضعیت اضطراری کرده است.

در پی چند روز درگیری های خیابانی میان نیروهای رقیب سیاسی در خیابان ها، خودروهای نظامی در بخش هایی از پایتخت دیده شده است.

ناآرامی ها پس از آن آغاز شد که اتهاماتی علیه خرید آراء و نقض استانداردهای انتخاباتی گزارش شد. احزاب حامی دولت در انتخابات ابتدا پیروز اعلام شدند. اما احزاب اپوزیسیون نتیجه انتخابات را رد کردند و هزاران نفر به خیابان ها آمدند و برخی از معترضان ساختمان های دولتی را در اختیار گرفتند.

احزاب سیاسی سپس کابینه دولت را وادار کردند که استعفا دهد و کمیسیون انتخابات نتیجه انتخابات را رد کرد. اما آنها نتوانستند بر سر اینکه چه کسی رهبری دولت موقت را برعهده بگیرد، موافقت کنند.

هفته گذشته در میان ناآرامی ها، معترضان الماس‌بیگ آتامبایف را که به اتهام فساد زندانی بود، از زندان آزاد کردند و وی خواستار استعفای رئیس جمهوری کنونی شد. اما نیروهای امنیتی او را به اتهام تحریک به ناآرامی گسترده، دستگیر کردند. مشخص نیست او در کجا نگهداری می شود.

جینبکف گفته است پس از تشکیل کابینه جدید، از مقامش کناره گیری می کند. این سومین بار در ۱۵ سال گذشته است که معترضان یک دولت را در قرقیزستان که یکی از فقیرترین کشورهای آسیای مرکزی است، براندازی می کنند.

XS
SM
MD
LG