لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

دادگاهی در کانادا سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراین در ایران را یک «اقدام عامدانه تروریستی» دانست


دهها مسافر این پرواز ایرانیان مقیم دیگر کشورها بودند.
دهها مسافر این پرواز ایرانیان مقیم دیگر کشورها بودند.

دادگاهی در کانادا روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ایران را مسئول سرنگون کردن پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین در دی ماه ۱۳۹۸ شناخت و در حکمی اعلام کرد که سرنگونی هواپیما توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک اقدام «عامدانه تروریستی» بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیوان عالی دادگستری استان انتاریو در حکم خود همچنین حکومت ایران را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان فاجعه، که از سپاه پاسداران به دلیل هدف قرار دادن هواپیمای مسافری با موشک شکایت کرده‌اند، محکوم کرد.

دولت ایران نماینده‌ای در این دادگاه برای دفاع از خود دفاع نداشت و تماس‌های رویترز با دفتر حافظ منافع ایران در شهر واشینگتن پایتخت ایالات متحده، که به ایرانی‌های مقیم کانادا خدمات کنسولگری ارائه می‌کند، تا لحظه انتشار این گزارش بدون پاسخ بوده است.

(به روز‌رسانی شده) – یک روز بعد از انتشار این گزارش،‌ در روز جمعه ۳۰ اردیبهشت سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، رای صادره از سوی دادگاهی در انتاریو در مورد هواپیمای مسافربری رارد کرد و گفت دادگاه‌های کانادا صلاحیت رسیدگی در مورد این سانحه هوایی را ندارند.

از ۱۷۶ سرنشین هواپیما که همگی کشته شدند، ۱۳۸ تن یا شهروند کانادا بوده یا در آن کشور زندگی یا تحصیل می‌کردند. شهروندان دیگری نیز از کشورهای افغانستان، بریتانیا، آلمان، سوئد و اوکراین، که برخی از آنها تابعیت کانادا داشتند، در این حادثه کشته شدند.

قاضی دادگاه حکمی در مورد میزان غرامت به بازماندگان قربانیان صادر نکرده و این کار را به جلسات بعدی موکول کرده است. بر اسناد اسناد اولیه که به دادگاه ارائه شده است، شاکیان پرونده در مجموع به دنبال غرامتی معادل یک میلیارد و دویست میلیون دلار هستند.

کانادا روابط دیپلماتیک با ایران ندارد و دریافت غرامت از تهران احتمالا روندی طولانی و پیچیده خواهد بود؛ هرچند به نوشته رویترز، در گذشته نیز سابقه داشته است.

مقام‌های اوکراین نیز پیشتر گفته‌اند خودداری مسئولان ایران از پاسخ‌گویی و ارائه شواهد و مدارک مستدل در این پرونده، این سوء ظن را تقویت کرده که سرنگونی هواپیما عامدانه بوده است. ایران این اتهام را رد کرده و دلیل آن را «خطای انسانی» اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG