لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

وزیر خارجه آمریکا تصمیم قبرس ترک‌نشین در مورد منطقه «واروشا» را محکوم کرد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

به گزارش خبرگزاری «رویترز» مقامات قبرس ترک‌نشین، روز سه شنبه ۲۹ تیر از بازگشایی بخشی از شهر ساحلی متروکه «واروشا» برای اسکان احتمالی خبر دادند. این اقدام با انتقاد قبرس یونانی‌نشین، همراه شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، نیز این اقدام را «تحریک آمیز» و «غیر قابل قبول» خواند. آقای بلینکن در توییتی نوشت: «من بار دیگر به وزیر خارجه قبرس تأیید کردم که ایالات متحده آمریکا، تصمیم قبرس ترک‌نشین تحت حمایت ترکیه در مورد واروشا را محکوم می‌کند. این [تصمیم] غیر قابل قبول و مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است و ما خواستار پاسخ جدی شورای امنیت سازمان ملل هستیم.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن ابراز نگرانی در این رابطه، در توییتی نوشت، تصمیم یک‌جانبه‌ای که توسط اردوغان و ارسین تاتار اعلام شد «خطر افزایش تنش‌ در جزیره قبرس را به همراه دارد و تهدیدی برای بازگشت به مذاکرات برای حل و فصل جامع مسأله قبرس محسوب می‌شود.»

نیکوس آناستاسیادس، رئیس جمهوری کشور قبرس، نیز این اقدام را «غیرقانونی و غیرقابل قبول» توصیف کرده است.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: «دوره جدیدی در ماراس آغاز می‌شود که به نفع همه خواهد بود.» ماراس نام ترکی واروشا است.

«واروشا» مجموعه‌ای از هتل‌ و اقامتگاه‌های تفریحی را در بر‌می‌گیرد که در منطقه نظامی واقع شده است و از زمان جنگ سال ۱۹۷۴ که این جزیره را تقسیم کرد، به هیچ کس اجازه ورود به آنجا داده نشده است.

سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌هایی خواستار واگذاری کنترل واروشا به این سازمان و اجازه بازگشت مردم به خانه هایشان شده است.

مقامات قبرس ترک‌نشین در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰، قسمت کوچکی را برای بازدید روزانه باز کردند.

XS
SM
MD
LG