لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۸

واکنش‌های جهانی به ریاست جمهوری جو بایدن؛ نتانیاهو خواستار مقابله با تهدید رژیم ایران شد


از راست: نخست وزیر اسرائيل، نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آلمان
از راست: نخست وزیر اسرائيل، نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آلمان

آغاز به کار جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، مقامات کشورهای مختلف را به دنبال داشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل روز چهارشنبه در پیامی ضمن تبریک به جو بایدن و کامالا هریس، گفت: «اینجانب به رئیس جمهور منتخب جو بایدن و معاون رئیس جمهور خانم کامالا هریس برای مراسم تحلیف تاریخی شان تبریک می گویم. جناب رئیس جمهور بایدن، بین ما ده ها سال دوستی شخصی و گرمی برقرار است. من از کار با شما برای تقویت هر چه بیشتر پیمان بین ایالات متحده و اسرائیل، گسترش صلح و دوستی بین اسرائیل و جهان عرب و مقابله با چالش های مشترک و در راس آنها تهدیدات از جانب ایران استقبال می کنم. برای شما آرزوی موفقیت بسیار دارم. پروردگار ایالات متحده را برکت کند. پروردگار اسرائیل را برکت کند.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز در پیامی خطاب به جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا و کاملا هریس، معاون رئیس جمهوری، بهترین ها را آرزو کرد و این روز را، روز مهمی برای مردم آمریکا خواند. او گفت ما برای رویارویی با چالش های زمانه خود، ساخت آینده و محافظت از زمین، قوی تر خواهیم بود.

همچنین اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه گفت: «یک بار دیگر، پس از چهار سال طولانی، اروپا یک دوست در کاخ سفید دارد.» به گزارش سی.ان.ان، رئیس کمیسیون اروپا با ذکر این مطلب هیچ شک و تردیدی درباره قضاوت خود نسبت به روابط ترامپ با اتحادیه اروپا باقی نگذاشت.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان در بیانیه ای گفت از اینکه مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن روز چهارشنبه برگزار می شود، احساس راحتی می کند و این رویداد را «روزی خوب برای دموکراسی» خواند. او نوشت: «در ایالات متحده (دموکراسی) در برابر فشار زیادی مقاومت کرد.»

ساعاتی پیش از تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن، پکن ابراز امیدواری کرد که او «به چین منطقی و بی طرفانه نگاه کند» و به بیان چین، «خسارت های جدی» که به روابط دو جانبه که در دوران ریاست جمهوری ترامپ وارد شد، مرمت کند. چین و آمریکا در مورد مسائل مختلف از جمله تجارت، دچار اختلاف شده اند.

به نوشته ایندیپندنت، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که مشتاقانه منتظر آن است تا با جو بایدن، از نزدیک کار کند. بریتانیا از متحدان اصلی ایالات متحده آمریکا به شمار می رود.

به گزارش سی.ان.ان، رئیس جمهوری جدید آمریکا ممکن است در سال ۲۰۲۱ دو سفر به بریتانیا انجام دهد. بوریس جانسون گفته است که او مشتاقانه منتظر استقبال از جو بایدن در نشست گروه هفت است. سفر دیگر نیز مربوط به کنفرانس مربوط به تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد است که انتظار می رود در گلاسکو، واقع در اسکاتلند، برگزار شود.

به نوشته رویترز، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز ضمن تبریک به جو بایدن، گفت ایالات متحده و کانادا در حالی که با شیوع جهانی کووید-۱۹ مبارزه می کنند، به همکاری ادامه می دهند و از یک بهبود پایدار اقتصادی که برای همه بهتر خواهد بود، پشتیبانی می کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بیانیه ای گفت مشتاقانه چشم انتظار همکاری نزدیک با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و خوش آمد گفتن به او در نشست ناتو است که سال جاری میلادی در بروکسل برگزار می شود. به نوشته رویترز، او گفت تمرکز بر تقویت اتحاد ناتو خواهد بود.

XS
SM
MD
LG