لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۷

مایک پمپئو: ممانعت مقامات بلاروس از بازگشت اسقف اعظم کاتولیک، مصداق اهانت به آزادی مذهبی است


مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه ۲۲ مهر با انتقاد از اقدام دولت بلاروس در ممانعت از بازگشت اسقف اعظم کاتولیک به کشورش، آن را مصداق «اهانت به آزادی مذهبی» دانست.

آقای پمپئو در توئیتی نوشت: «بیش از ۴۰ روز است که [تدئوس] کندروسویچ، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک، در تبعید و به دور از خانه و پیروان خود به سر‌می‌برد.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه این توئیت نوشت: «مقامات بلاروس، با این فرض نادرست که رهبران دینی نباید آشکارا بی‌عدالتی‌ها را به چالش بکشند، همچنان از ورود مجدد اسقف اعظم کوندروسویچ جلوگیری می‌کنند. این یک توهین به آزادی مذهبی است.»

هفته‌ها است به اسقف اعظم تدئوس کندروسویچ، که شهروند بلاروس است، اجازه داده نشده که از لهستان، جایی که اواخر ماه اوت برای کار به آنجا سفر کرده بود، به خانه بازگردد.

اسقف اعظم تدئوس کندروسویچ (عکس از آرشیو)
اسقف اعظم تدئوس کندروسویچ (عکس از آرشیو)

در پی انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت گذشته، معترضان به نتیجه انتخابات که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، خود را پیروز آن اعلام کرد، به خیابان‌ها آمدند. اما حرکت اعتراضی مردم با سرکوب گسترده و خشونت نیروهای امنیتی دولت لوکاشنکو رو‌به‌رو شد.

اعتراضات علیه نتیجه انتخابات در بلاروس که همچنان جریان دارد، با سرکوب خشونت بار معترضان مواجه شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر گفته است که انتخابات در بلاروس، آزاد و عادلانه نبود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اواخر مرداد درباره وضعیت بلاروس گفت اوضاع در آن کشور وحشتناک است و آمریکا اوضاع را با دقت زیر نظر دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفت انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبود.

XS
SM
MD
LG