لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

اعتراضات بلاروس وارد هفته چهارم شد؛ درخواست‌ها برای استعفای لوکاشنکو ادامه دارد


معترضان بلاروسی به سمت کاخ ریاست جمهوری می‌روند
معترضان بلاروسی به سمت کاخ ریاست جمهوری می‌روند

ده ها هزار نفر بار دیگر در اعتراض به الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس، به خیابان‌های مینسک سرازیر شدند و رو در روی پلیس ضد شورش قرار گرفتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، معترضان خود را به کاخ ریاست جمهوری که راه آن توسط پلیس ضد شورش مسدود شده است، رساندند و با شعار «آزادی» و «استعفا»، تولد ۶۶ سالگی آقای لوكاشنكو را به طعنه تبریک گفتند.

پلیس می‌گوید در جریان اعتراضات ۱۲۵ نفر دستگیر شده‌اند. اما آلس بیلیاتسکی از سازمان حقوق بشر «ویاسنا» می‌گوید شمار بازداشتی‌ها بیش از ۲۰۰ نفر است.

اعتراضات بلاروس پس از انتخابات ریاست جمهوری در روز نهم ماه اوت آغاز شد؛ زمانی که مقامات انتخاباتی کشور اعلام کردند الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری، با کسب هشتاد درصد آرا پیروز شده و دوران ریاست جمهوری ۲۶ ساله‌اش بار دیگر تمدید شده است. سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان که آموزگار بوده و همسر وبلاگ‌نویسش در زندان است، نتیجه انتخابات را نپذیرفت، دولت را به تقلب گسترده متهم کرد، و ناچار شد کشور را ترک کند.

یکی از معترضان در تاریخ ۳۰ اوت در مینسک در برابر پلیس ضدشورش زانوزده است.
یکی از معترضان در تاریخ ۳۰ اوت در مینسک در برابر پلیس ضدشورش زانوزده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه ۲۵ مرداد در ورشو گفت که واشنگتن وضعیت بلاروس را رصد می کند. او گفت هدف این است که از طریق تماس با اتحادیه اروپا به مردم بلاروس کمک شود که به آزادی و حق حاکمیت برسند.

آقای پمپئو بر خواست آمریکا مبنی بر برخورداری همه مردم جهان «از جمله مردم ایران، ‌روسیه، و چین» از فرصت و آزادی، تاکید کرده است.

اتحادیه اروپا نیز نتایج انتخابات بلاروس را نپذیرفته و در حال بررسی تحریم مقاماتی است که در جعل نتایج انتخابات ریاست جمهوری و سرکوب معترضان دست داشته‌اند.

مقامات دولت بلاروس، درهفته‌های گذشته تلاش کردند تا با قطع اینترنت و مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مانع هماهنگی اعتراضات و آگاهی‌رسانی در این رابطه شوند. آنها همچنین مجوز فعالیت دست کم ۱۷ خبرنگار شبکه های عمده خارجی را باطل کردند.

الکساندر لوکاشنکو می‌گوید قصد کناره‌گیری ندارد و اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG