لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

بعد از بازداشت نزدیکان و اعضای ستاد انتخاباتی؛ نامزد مخالفان در انتخابات بلاروس به لیتوانی گریخت


سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالفان دولت در انتخابات بلاروس
سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالفان دولت در انتخابات بلاروس

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالفان در انتخابات بلاروس، می گوید پس از دومین شب درگیری های بین تظاهرکنندگان و پلیس در اعتراض به نتیجه انتخابات در بلاروس به لیتوانی، کشور همسایه، گریخته است.

تسیخانوسکایا که نتیجه رسمی انتخابات حاکی از شکست در برابر الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور دیرین بلاروس، را نپذیرفته است گفت ترک بلاروس «تصمیم دشواری» بود که او به خاطر فرزندانش گرفت: «می دانم بسیاری مرا درک خواهند کرد، بسیاری من را مورد قضاوت قرار خواهند داد و بسیاری از من متنفر خواهند شد. اما خدا نکند هیچ کس با چنین انتخابی روبرو شود. خواهش می کنم مردم مراقب خودشان باشند. آن چه اکنون رخ می دهد ارزش از دست رفتن جان حتی یک نفر را ندارد.»

وزیر خارجه لیتوانی اوایل سه شنبه در توییتی گفت که تسیخانونسکایا در لیتوانی و در امنیت است.

تسیخانوسکایا پس از بازداشت دو کارمند ارشد و هفت عضو دیگر ستاد انتخاباتی اش در آستانه انتخابات، روز یکشنبه مخفی بود و فقط برای انداختن رای خود به صندوق رای در انظار عمومی حاضر شد.

لوکاشنکو که ۲۶ سال در قدرت بوده است روز دوشنبه گفت تظاهرکنندگان مخالف با سرکوب شدید روبرو خواهند شد. او آن ها را گوسفندهایی هدایت شده توسط ارباب خارجی توصیف کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر کرد گفت ایالات متحده از خواسته های دموکراتیک مردم بلاروس حمایت می کند و افزود انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس آزاد و عادلانه نبود: «آمریکا از دولت بلاروس می خواهد که حق معترضان برای برگزاری تجمعات مسالمت آمیز را به رسمیت بشناسد.»

وزیر خارجه ایالات متحده به کار گیری خشونت علیه معترضان و بازداشت آن ها را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG