لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

آتش‌بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان دوام نیافت؛ دو طرف همدیگر را به نقض آن متهم کردند


آرشیو
آرشیو

به روزرسانی شده - پس از حدود دو هفته درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر منطقه «قره‌باغ کوهستانی» یا «ناگورنو قره باغ»، یک آتش بس میان دو طرف ظهر روز شنبه ۱۹ مهرماه به وقت محلی، اعلام شد اما ساعاتی بعد با ادامه درگیری بین نیروهای نظامی، عملا این آتش‌بس دوامی نیافت.

ایالات متحده به همراه فرانسه و روسیه خواستار پایان درگیری و آتش‌بس شده بودند.

به نوشته بخش انگلیسی صدای آمریکا، قرار بود این آتش‌بس، دست کم به طور موقت به درگیری های مرگبار در قره باغ کوهستانی پایان دهد. هر دو طرف مدعی مالکیت بر این منطقه هستند.

به نوشته رویترز، روز یکشنبه درگیری ها بین دو طف ادامه یافت و دو کشور آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به شلیک موشک و راکت متهم کردند.

قراربود بعد از آتش‌بس،‌ دو طرف امکان مبادله اسرا و جمع آوری اجساد کشته شدگان را داشته باشند. مذاکرات آتس بس میان وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسکو به دعوت رئیس جمهوری روسیه، برگزار شد.

درگیری های حدود دو هفته گذشته میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان حدود ۴۰۰ کشته از میان سربازان برجای گذاشته است.

ده مهرماه، شورای امنیت ملی کاخ سفید بخش‌هایی از بیانیه مشترک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در مورد درگیری‌های جاری در منطقه قره‌باغ کوهستانی را منتشر کرد. در این بیانیه رئیس‌جمهوری‌های سه کشوری که به طور مشترک ریاست گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را بر عهده دارند، خواستار آتش‌بس فوری و توقف درگیری‌ها شده‌اند.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز جمعه گفت گزارش های تایید نشده ای دریافت کرده است که بیش از ۵۰ غیرنظامی از جمله کودکان از زمان آغاز درگیری ها کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG