لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

منصور عباس، سیاستمدار اسلامگرایی که به تشکیل دولت ائتلافی بعد از نتانیاهو کمک کرد


منصور عباس
منصور عباس

منصور عباس، سیاستمدار اسلامگرا از اقلیت عرب اسرائیل، است که در پی ائتلاف علیه بنیامین نتانیاهو وارد صحنه سیاسی می‌شود.

او رهبر «فهرست یکپارچه عربی» است که از تشکیل کابینه جدید به ریاست «یائیر لاپید» حمایت کرد تا به طولانی‌ترین دوره نخست‌وزیری در اسرائیل پایان داده شود.

«فهرست یکپارچه عربی»، نخستین حزبی است که از۲۱ درصد اقلیت عرب کشور – که تبار فلسطینی و تابعیت اسرائیلی دارند - به عضویت دولت اسرائیل در می‌آید که البته این امر باید به تصویب پارلمان برسد.

منصور عباس، ۴۷ ساله، اختلافات خود با نفتالی بنت، رهبر سابق یک سازمان بزرگ استقرار یهودیان و از حامیان الحاق بیشتر مناطق اشغالی کرانه باختری، را کنار گذاشته است.

آقای عباس اصالتاً اهل روستای موغار، در نزدیکی دریاچه جلیل، است. او که یک دندانپزشک است می‌گوید امیدوار است بتواند شرایط را برای شهروندان عرب که از تبعیض و بی توجهی دولت رضایت ندارند، بهبود ببخشد.

او پس از امضای توافق نامه ائتلاف با «بنت» و رهبر مخالفان «یائر لاپید» در پیامی به طرفداران خود گفت که هدفش از پیوستن به دولت، تغییر توازن نیروهای سیاسی در کشور است.

حزب عباس گفت که این توافق نامه شامل اختصاص بیش از ۱۶ میلیارد دلار برای بهبود زیرساخت‌ها و مبارزه با جرم و خشونت در شهرهای عرب‌نشین است.

این توافقنامه همچنین شامل مفاد توقف تخریب خانه‌های ساخته شده بدون مجوز در روستاهای عرب‌نشین و اعطای رسمیت به شهرهای بادیه‌نشین صحرای نگب می‌شود.

آقای عباس گفت: «از آنجا که این دولت بر اساس حمایت ما تشکیل می‌شود، قادر خواهیم بود تأثیرگذار باشیم و کارهای بزرگی را برای جامعه عرب انجام دهیم.»

XS
SM
MD
LG