لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

دختر افغان که ۲ عضو طالبان را کشت به مکانی امن‌تر منتقل شد


قمر گل، ۱۵ ساله، سمت راست، با حبیب الله، برادرش، در دفتر فرماندار غور در فیروز کوه در غرب افغانستان. ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰
قمر گل، ۱۵ ساله، سمت راست، با حبیب الله، برادرش، در دفتر فرماندار غور در فیروز کوه در غرب افغانستان. ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مقام‌های افغانستان می‌گویند یک دختر افغان که دو جنگجوی طالبان را در تیوره در استان (ولایت) غور کشت، برای حفظ امنیتش به فیروز کوه، مرکز آن استان، منتقل شده است. بنا بر گزارش‌ها، او پس از کشته شدن پدر و مادرش به دست دو عضو طالبان، قاتلان را هدف شلیک گلوله قرار داده بود.

قمر گل ۱۵ ساله می‌گوید این رخداد هفته گذشته زمانی اتفاق افتاد که ستیزه‌جویان طالبان به خانه آن‌ها یورش برده و پدر و مادرش را به دلیل حمایت از دولت افغانستان اعدام کردند. این دختر جوان هم کلاشنیکف پدرش را برداشت و دو جنگجوی طالبان را کشت و یکی دیگر را مجروح کرد.

قمر گل روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در دفتر فرماندار غور در فیروزکوه به گروهی از خبرنگاران گفت: «آن‌ها در خانه را شکستند و پدر و مادرم را بیرون بردند و مقابل چشمان ما به آن‌ها شلیک کردند.»

قمر گل گفت او و برادر جوانترش حبیب الله به تیراندازی ادامه دادند تا روستاییان به کمک‌شان آمده و ستیزه‌جویان طالبان را عقب نشاندند.

خبرنگار صدای آمریکا که در کنفرانس خبری حضور داشت می‌گوید مقام های افغان برای حفاظت از قمر گل در برابر تلافی‌جویی احتمالی او را به مکانی امن‌تر در فیروزکوه منتقل کرده‌اند.

قمر گل و برادرش به زودی در کابل با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، دیدار خواهند کرد.

طالبان کشته شدن دو نیروی خود در آن درگیری را تکذیب می‌کند و می گوید نیروهایش با پلیس تیوره درگیر شده بودند.

به گزارش نیویورک تایمز، درگیری میان گل و طالبان یک کینه خانوادگی هم بوده است و یکی از جنگجویان کشته شده همسر قمر گل بود.

اقدام قمر گل به عنوان عملی قهرمانانه و نمادی از سرسختی زنان افغانستان با استقبال فراوانی روبرو شده است و تصویر او با کلاشنیکف در رسانه های اجتماعی دست به دست می‌شود.

XS
SM
MD
LG