لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۸

یک قانون‌گذار سوئدی دولت‌های ایالات متحده، کوزوو، و صربستان را نامزد دریافت جایزه نوبل صلح کرد


President Donald Trump speaks as he meets with Iraqi Prime Minister Mustafa al-Kadhimi in the Oval Office of the White House, Thursday, Aug. 20, 2020, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)

دو روز بعد از آن که یک قانونگذار نروژی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، را نامزد جایزه نوبل صلح کرده بود، یک قانون‌گذار سوئدی دولت ایالات متحده را به همراه دولت‌های کوزوو و صربستان برای دریافت جایزه نوبل صلح نامزد کرد.

مگنوس جاکوبسن، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که این کار را به دلیل «تلاش مشترک [این سه دولت]‌ برای صلح و توسعه اقتصادی از طریق توافق همکاری مشترک که در کاخ سفید امضا شده است» انجام داده است.

پیشتر و در پی به نتیجه رسیدن توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی با میانجی‌‌گری و ابتکار دولت پرزیدنت ترامپ، کریستین تيبرينگ یده، قانونگذار نروژی، روز چهارشنبه ۱۹ شهریور در گفت‌و‌گویی اختصاصی با فاکس نیوز گفت، پرزیدنت ترامپ به دلیل کمک به حصول توافق صلح «منحصربه‌فرد» میان اسرائیل و امارات متحده عربی، شایسته دریافت جایزه صلح نوبل است.

این دومین بار است که این قانونگذار نروژی پرزیدنت ترامپ را نامزد دریافت چنین جایزه‌ای می‌کند. کمیته نروژی نوبل، که دریافت‌کننده نهایی این جایزه را تعیین می‌کند، از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

دو قانونگذار نروژی، از جمله کریستین تيبرينگ یده، پیشتر در سال ۲۰۱۸ نیز پرزیدنت دونالد ترامپ را به خاطر تلاش برای برقراری آشتی میان کره شمالی و کره جنوبی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کرده بودند.

XS
SM
MD
LG