لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

خشونت‌ها در صربستان برای اعتراض به محدودیت و قرنطینه کرونا


اعتراضات به تصمیمات دولت برای مقابله با کرونا در صربستان به خشونت کشیده شد
اعتراضات به تصمیمات دولت برای مقابله با کرونا در صربستان به خشونت کشیده شد

پس از دو شب درگیری معترضان به اعمال محدودیت‌های جدید دولت صربستان برای مقابله با کرونا، مقامات این کشور روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه قرار است درباره اقدامات جدید برای توقف شیوع این ویروس تصمیم‌‌گیری کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، انتظار می رود که تیم مقابله با بحران صربستان برگزاری تجمعات را در بلگراد، پایتخت آن کشور، ممنوع اعلام کنند و همچنین فعالیت کافه‌ها و باشگاه‌‌های شبانه نیز به دنبال جهش شدید در موارد ابتلا به کرونا محدود شود. اما هنوز مشخص نیست که آیا محدودیت‌های تردد در آخر هفته اعمال خواهد شد یا نه.

اعمال محدودیت‌های تردد در صربستان اعتراضات گسترده‌ای را طی دو شب گذشته در چند شهر این کشور به همراه داشت. به طوری که این اعتراضات به خشونت کشیده شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که اعتراضات سه شنبه و عصر چهارشنبه به دخالت نیروهای ویژه پلیس انجامید و ماموران برای متفرق کردن معترضان از شلیک گاز اشک‌آور استفاده کردند.

بنابر این گزارش ده‌ها نفر در درگیری‌های بلگراد و سایر شهرهای صربستان زخمی شدند. همچنین وزیر کشور صربستان اعلام کرد که ۱۰ مامور پلیس نیز در این اعتراضات زخمی شده اند. از سوی دیگر برخی از گروه‌های حقوق بشری نسبت به استفاده بیش از حد خشونت از سوی پلیس هشدار دادند.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان اعلام کرده بود که دولت از روز جمعه مقررات منع رفت و آمد را به اجرا خواهد گذاشت. او در عین حال از اعمال ممنوعیت تجمع بیش از پنج نفر نیز خبر داده بود. اعلام این محدودیت ها باعث اعتراضات مردم صربستان شد.

در پی این اعتراضات رئیس جمهوری صربستان گفت که دولت در مورد اقدامات جدید - از جمله اعمال ساعت‌های محدود برای باشگاه‌های شبانه و مجازات‌هایی برای افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند - تصمیم گیری می‌کند.

صربستان تا کنون بیش از ۱۷هزار مورد ابتلا به کرونا را تایید کرده است و شمار جان‌باختگان براثر ابتلا به این ویروس نیز ۳۴۱ نفر ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG