لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

آمریکا بر بام‌ والیبال زنان جهان


واکنش تیم ملی والیبال زنان آمریکا پس از پیروزی بر برزیل، المپیک توکیو - ۱۷ مرداد ۱۴۰۰
واکنش تیم ملی والیبال زنان آمریکا پس از پیروزی بر برزیل، المپیک توکیو - ۱۷ مرداد ۱۴۰۰

تیم ملی والیبال زنان آمریکا برای نخستین بار موفق به کسب مدال طلا در المپیک شد. در فینال مسابقات والیبال زنان المپیک ‌توکیو، والیبالیست‌های ایالات متحده آمریکا در برابر تیم‌ مدعی کسب جام، برزیل با نمایشی خیره کننده با نتیجه سه بر صفر به پیروزی رسیدند و برای اولین بار گردن آویز طلایی المپیک را بر گردن آویختند.

تیم‌ ملی آمریکا با نتایج ۲۵-۲۱، ۲۵-۲۰ و‌۲۵-۱۴ در مدت یک ساعت و۲۲ دقیقه نسخه برزیل را پیچید و ‌بر سکوی اول قهرمانی ایستاد.

تیم‌ آمریکا، به عنوان تیم دوم‌ رنکینگ فدراسیون جهانی در گروه بی رقابت‌های المپیک با تیم‌های چین، ترکیه، آرژانتین، روسیه و‌ ایتالیا همگروه شد. این تیم در دو‌ دیدار نخست مرحله گروهی سه بر صفر آرژانتین و چین را برد، در سومین میدان، سه بر یک ترکیه را از پیش رو برداشت ولی در مقابل روسیه سه بر صفر تسلیم شد. تیم بانوان آمریکا در آخرین بازی مرحله گروهی سه بر دو از سد ایتالیا گذشت تا با ۴ برد و یک ‌باخت به عنوان صدرنشین راهی مرحله حذفی شود.

در مرحله یک چهارم ‌نهایی با نتیجه قاطع سه‌ بر صفر تیم چهارم ‌گروه اول تیم جمهوری دومنیکن را از پیش ‌رو برداشت تا در نیمه نهایی حریف صربستان شود.

شاگردان کراچ کیرالی با برتری سه بر صفر مقابل صربستان فینالیست ۳۲امین دوره بازی‌های تابستانی المپیک شدند. این تیم در فینال نیز مقابل برزیل قهرمان المپیک‌های ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن، قبراق‌تر از گذشته بود و با ۷ برد و یک‌ باخت بر بام والیبال جهان ایستاد. صربستان نیز با برد سه بر صفر مقابل کره جنوبی به مدال برنز رسید.

آمریکا در چهارده بار حضور خود در المپیک، سه بار به مدال نقره رسیده است. در المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس، ۲۰۰۸ پکن و‌۲۰۱۲ لندن سه نشان ‌نقره‌ دریافت کرد، ضمن آنکه دو مدال برنز ۱۹۹۲ بارسلون و ‌۲۰۱۶ ریو‌ را نیز در کارنامه دارد. ولی زنان آمریکا پس از ۵۷ سال برای نخستین بار با هدایت کراچ ‌کیرالی، به نشان رنگین طلایی رسید.

مربی موفق

کراچ کیرالی که با سه مدال طلای المپیک‌های ۸۴ لس آنجلس، ۸۸ سئول و ۹۶ آتلانتا خود از پرافتخارترین بازیکنان والیبال جهان است در المپیک‌۲۰۱۲ لندن به عنوان مربی بانوان آمریکا به مدال نقره رسید و‌در المپیک ۲۰۱۶ ریو در کسوت سرمربی به مدال برنز دست یافت.

در حالیکه تیم ملی والیبال مردان آمریکا در این دوره المپیک حتی از گروه خود صعود نکرد، از کیرالی به عنوان‌ گزینه‌ اصلی نیمکت تیم‌ مردان و‌ جانشینی جان اسپرا نام‌ می‌برند.

گفتنی است تیم ملی ‌والیبال ساحلی آمریکا متشکل از آپریل راس و الیکس کلینمن نیز به مدال قهرمانی المپیک توکیو دست یافت.

طلای بانوان، صعود در جدول

این مدال، ۳۹امین مدال طلای کاروان ورزشی آمریکا در المپیک ‌توکیو‌ بود. مدالی که آمریکا را در جدول رده بندی بالاتر از چین، در رده نخست نگاه داشت.

XS
SM
MD
LG