لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

آغاز تحقیقات دادستان ویژه سوئیس علیه جیانی اینفانتینو؛ فیفا برای یک پرونده جنجالی دیگر آماده می‌شود


جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)
جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)

مقامات قضایی سوئیس روز پنجشنبه از آغاز تحقیقات رسمی علیه جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال «فیفا»، خبر دادند.

به گزارش رسانه های خبری، این تحقیقات در رابطه با ملاقات‌های پنهانی رئیس فیفا با میشل لابر، دا‌دستان کل سوئیس، صورت می‌گیرد.

دادستانی سوئیس مدت‌ها است در حال بررسی ‌پرونده های فساد مالی در فیفا است و به همین علت دیدارهای جیانی اینفانتینو‌ و میشل لابر، غیرعادی و حساسیت برانگیز محسوب می‌شود.

به دنبال افشای این ملاقات‌ها و اثبات دروغ دادستان کل برای پنهان‌کاری در دادگاه، دادستان کل سوئیس هفته گذشته از مقام خود کناره گیری کرد.

میشل لابر ضمن تأکید بر بیگناهی خود، استعفا در شرایط کنونی را تصمیمی صحیح و اخلاقی توصیف کرد. او در پایان ماه اوت پست خود را ترک می کند.

بازپرس ویژه‌ای که از جیانی اینفانتینو تحقیق خواهد کرد، تقاضای خود برای بازجویی از میشل لابر را نیز ارائه کرده است.

گفته می شود که دادستانی سوئیس در بررسی های خود به اسناد و مدارک مهمی در ارتباط با این ملاقات‌ها، دست یافته است.

برخی از رسانه‌ها نیز از تلاش جیانی اینفانتینو برای اعمال نفوذ میشل لابر در روند بررسی پرونده های فساد فیفا خبر دادند.

این در حالی است که جیانی اینفانتینو نیز ضمن تکذیب انجام هرگونه اقدام غیراخلاقی و غیر حرفه ای، این ملاقات ها را عادی و قانونی توصیف کرده است.

جیانی اینفانتینو در سال ۲۰۱۶ و به دنبال کناره گیری جنجالی سپ بلاتر رئیس پیشین فیفا، به ریاست این سازمان برگزیده شد.

سپ بلاتر
سپ بلاتر

سپ بلاتر به موارد متعددی از فساد مالی، از جمله پرداخت رشوه به میشل پلاتینی، رئیس کنفدراسیون فوتبال اروپا «یوفا»، متهم بود.

جیانی اینفانتینو با شعار پاکسازی و اصلاحات فیفا، ریاست خود را آغاز کرد و میشل لابر دادستان کل سوئیس نیز در این دوران ناظر بر تحقیقات قضایی پیرامون این سازمان بود.

هرچند هنوز هیچ اتهام رسمی متوجه رئیس فیفا نیست، ولی با توجه به پنهانی بودن ملاقات‌های او با دادستان کل سوئیس، و عدم ثبت صورت‌جلسه یا گزارشی از محتوای مذاکرات طرفین، موقعیت و اعتبار جیانی اینفانتینو به طور جدی خدشه‌دار شده است.

XS
SM
MD
LG