لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

زنان در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی تاریخ‌ساز شدند


حضور همزمان سه زن در یک مسابقه
حضور همزمان سه زن در یک مسابقه

در جریان رقابت‌های فصل جدید لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی یا «ان‌اف‌ال»، برای نخستین بار سه زن به طور همزمان در یکی از مسابقات حضور داشتند و تاریخ‌ساز شدند.

به گزارش تارنمای شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، یکشنبه گذشته و در بازی که میان «تیم فوتبال واشنگتن» و «کلیولند براونز» برگزار شد، دو مربی و یک داور زن در مسابقه شرکت داشتند.

این مسابقه در ورزشگاه خانگی تیم «کلیولند براونز» در شهر کلیولند برگزار شد و حضور همزمان این زنان در میدان بازتاب زیادی در رسانه‌های خبری داشت.

کالی برانسون سرپرست کادر فنی تیم کلیولند، جنیفر کینگ کارآموز مربیگری تیم واشنگتن، و سارا توماس یکی از ‌داوران بازی، سه زنی بودند که در آن مسابقه حضور داشتند.

هرچند حضور زنان در مسابقات لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی پدیده تازه‌ای نیست، ولی تاکنون هرگز این‌ تعداد زن به طور همزمان در یک مسابقه حضور نداشتند و از این رو، این مسابقه حائز اهمیت و تاریخ‌ساز قلمداد می‌شود.

تیم‌های فوتبال واشنگتن و کلیولند با اشاره به این رویداد مهم در شبکه‌های اجتماعی، این دستاورد ارزنده را به اعضای خود و تمامی زنانی که برای حضور در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی یا «ان‌اف‌ال» موانع زیادی را پشت سر گذاشته‌اند، تبریک گفتند.

این ۳ زن در گذشته نیز خبرساز بودند و رکوردهای شخصی قابل توجه دیگری را در میادین ورزشی ثبت کردند.

سارا توماس نخستین داور زنی است که یکی از مسابقات فوتبال آمریکایی دانشگاه‌های کشور را قضاوت کرده است.

سارا توماس
سارا توماس

او در عین حال نخستین زنی است که ۵ سال پیش با موفقیت در آزمون‌های ورودی برای داوری در مسابقات لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی یا «ان‌اف‌ال» برگزیده شد.

کالی برانسون نخستین زنی است که به صورت تمام‌وقت در یکی از رده‌های اصلی مسابقات فوتبال آمریکایی دانشگاه‌های کشور مربیگری کرده است.

کالی برانسون
کالی برانسون

او پیش از حضور در «کلیولند براونز» به عنوان سرپرست کادر فنی، به مدت یک سال کارآموز مربیگری در تیم «بوفالو بیلز» بود.

جنیفر کینگ نخستین زن آمریکایی آفریقایی‌تباری است که در سال ۲۰۱۸ به عنوان مربی به لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی پیوست.

جنیفر کینگ
جنیفر کینگ

او مدتی در رده دانشگاهی مربیگری کرد و پیش از این که به عنوان کار‌آموز مربیگری و دستیار به «تیم فوتبال واشنگتن» ملحق شود، کارآموز مربیگری تیم «کارولینا پنترز» بود.

کالی برانسون و جنیفر کینگ تجربه بازی در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی زنان را دارند، و از جمله بازیکنان موفق دوران خود به شمار می‌روند.

از سال ۲۰۱۵، برخی از تیم‌های لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا یا «ان‌اف‌ال» از مربیان و کارآموزان مربیگری زن در بخش‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

در همین حال مدیران «ان‌اف‌ال»، با تصویب قوانین یا ارائه بسته‌های تشویقی، خواستار حضور بیشتر اقلیت‌های قومی، نژادی، و یا جنسیتی در تیم‌های آمریکایی هستند.

کیتی ساورز نخستین زن دگرباش جنسی بود که در سال ۲۰۱۶ به عنوان مربی به صورت تمام وقت در لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی استخدام شد و در حال حاضر عضو تیم «سانفرانسیسکو فورتی ناینرز» است.

کیتی ساورز
کیتی ساورز

در سال‌های اخیر استفاده از مربیان و داوران زن در رقابت‌های ورزشی مردان در آمریکا افزایش یافته است و به گفته برگزارکنندگان لیگ‌های حرفه‌ای، آنها قصد دارند تا امکان حضور تمامی‌ گزینه‌های شایسته را، فارغ از جنسیت متقاضیان، فراهم کنند.

در این روز تاریخی‌ و در مسابقه‌ای که سه زن در آن حضور داشتند، تیم فوتبال «کلیولند برانز» در یک رقابت هیجان‌انگیز با نتیجه ۳۰-۲۴ «تیم فوتبال واشنگتن» را مغلوب کرد و صاحب نخستین پیروزی فصل خود شد.

XS
SM
MD
LG