لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

عربستان سعودی سرمایه‌گذار اصلی؛ فروش تیم فوتبال نیوکاسل انگلیس به تعویق افتا‌د


نمایی از ورزشگاه نیوکاسل یونایتد
نمایی از ورزشگاه نیوکاسل یونایتد

فروش تیم فوتبال «نیوکاسل یونایتد» انگلیس به علت مشکلات حقوقی، نامشخص بودن ساختار باشگاه، و‌ نگرانی مدیران لیگ‌‌ برتر درباره برخی از موارد مرتبط با سرمایه‌گذار اصلی این معامله به تعویق افتاد.

به گزارش بخش ورزشی سرویس جهانی بی‌بی‌سی، چندی پیش یک کنسرسیوم تجاری به رهبری آماندا استیولی بریتانیایی، به صورت رسمی تقاضای خرید نیوکاسل را به لیگ‌ برتر انگلیس ارائه داد.

این گروه که از حمایت صندوق سرمایه‌گذاری عمومی ثروت عربستان سعودی یا «پی آی اف» برخوردار است، ۳۰۰ میلیون پوند به مایک اشلی مالک نیوکاسل می‌پردازد. براساس توافق اعلام شده، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی ثروت عربستان سعودی، که تأمین کننده بخش عمده این مبلغ است، صاحب ۸۰ درصد سهام باشگاه می‌شود.

بنا بر گزارش منتشره توسط سرویس جهانی بی‌بی‌سی، مدیر این صندوق، شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است و به این ترتیب این تیم فوتبال انگلیسی مانند تعداد دیگری از باشگاه‌های این کشور، در اختیار سرمایه‌گذاران خارجی قرار می‌گیرد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی
شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

این انتقال در هفته‌های گذشته با واکنش‌های متفاوتی همراه شده است.

یکی از چالش‌های موجود، ماجرای ادعای پخش غیرقانونی مسابقات فوتبال لیگ برتر انگلیس در یکی از شبکه‌های تلویزیونی عربستان سعودی است.

در حالی که امتیاز پخش انحصاری این رقابت‌ها در خاورمیانه به شبکه ورزشی «بین اسپورت» فروخته شده است، ولی بنا بر ادعاهای حقوقی مطرح شده، یک شبکه عربستانی به صورت غیرقانونی مسابقات را پخش کرده و این موضوع به دعوای حقوقی بزرگی تبدیل شده است. هرچند مقامات عربستان سعودی هرگونه دست داشتن در این موضوع را انکار کرده‌اند.

موافقان فروش نیوکاسل با اشاره به این که در هر صورت صندوق سرمایه‌گذاری عمومی ثروت عربستان سعودی ارتباط مستقیمی با حکومت آن کشور ندارد، می‌گویند که مشکلی برای استفاده از سرمایه این صندوق در یک کنسرسیوم تجاری وجود ندارد.

در روزهای اخیر هنری ماوریس، سرمایه گذار آمریکایی، نیز علاقه خود را برای خرید نیوکاسل اعلام کرده است. به این ترتیب اگر این انتقال به هر دلیلی صورت نگیرد یا مالک نیوکاسل تغییر عقیده دهد، هنری ماوریس حاضر است برای خرید این تیم تا ۳۵۰ میلیون پوند بپردازد.

حضور سرمایه گذاران خارجی در لیگ برتر فوتبال انگلیس پدیده تازه‌ای نیست و باشگاه‌‌های بزرگی چون لیورپول، منچسترسیتی، منچستریونایتد، و چلسی نیز به همین صورت اداره می‌شوند.

نیوکاسل از باشگاه‌های قدیمی، ریشه دار، و پرافتخار انگلیسی محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر شرایط مالی مناسبی نداشته است و‌ رابطه خوبی میان تماشاگران و مالک کنونی آن وجود ندارد.

این تیم در رقابت‌های امسال سیزدهم شد ‌و به سختی از سقوط به دسته پایین فرار کرد.

XS
SM
MD
LG