لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

خانواده مهری جعفری از بریتانیا برای یافتن این کوهنورد کمک خواست


‌مهری جعفری شاعر، حقوقدان و کوهنورد پرسابقه ایرانی
‌مهری جعفری شاعر، حقوقدان و کوهنورد پرسابقه ایرانی

مهری جعفری شاعر، حقوقدان و کوهنورد پرسابقه‌ای که قصد داشت به طور انفرادی قله ۷۴۳۹ متری پوبدا در قرقیزستان را فتح کند، از روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ماه مفقود شده است.

بنا بر اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ‌پس از مفقود شدن خانم جعفری، ‌خانواده و نزدیکان او از شرکت سفر آکسای برای پیدا کردن این کوهنورد درخواست کمک کردند. در پی این درخواست، سفر آکسای که در قرقیزستان است به نقل از شاهدانی اعلام کرد مهری جعفری سقوط کرده و جان باخته است.

ولی خانواده خانم جعفری با سهل انگارانه و غیرمسئولانه توصیف کردن این گزارش اعلام کرد: «امیدمان را برای آنکه مهری را زنده بیابیم از دست نداده‌ایم؛ چرا که او کوهنوردی فوق‌العاده باتجربه و از لحاظ روحی و جسمی بسیار قوی است.»

ملیحه جعفری، خواهر این کوهنورد در گفت وگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت اطلاعاتی که تا به این لحظه به دست خانواده او رسیده حاکی از مشاهدات یک گروه کوهنوردی مجارستانی از سقوط یک فرد یا شیء و دیده شدن نقطه‌ای‌ سبز رنگ، توسط هلیکوپتری است که به منطقه اعزام شد. به گفته خانم جعفری، محل واقع شدن این نقطه با صحنه سقوط که کوهنوردان مجارستانی مشاهده کرده‌اند انطباق دارد.

با این حال خانم جعفری می‌گوید مشخص نیست نقطه سبز رنگ چه چیزی است و هیچگونه فیلم، عکس هوایی و یا مستندات دیگر به خانواده او ارائه نشده است و آنها در تلاش هستند با برقراری ارتباط با سفارت بریتانیا در قرقیزستان هماهنگی‌های لازم برای اعزام یک هلیکوپتر دیگر به منطقه را انجام دهند تا روز دوشنبه ۱۸ مرداد بار دیگر جستجویی در منطقه صورت بگیرد تا شاید نشانه‌ای از مهری جعفری پیدا شود. ملیحه جعفری می‌گوید خواهرش شهروند بریتانیا بوده است.

مهری جعفری در تازه ترین پست‌های صفحه اینستاگرام خود با اشاره به سختی‌های صعود به قله پومبدا، از آسیب‌دیدگی دست خود در نتیجه سقوط در یخ نوردی یک شیب یخچالی در راه رسیدن به قله خبر داد و نوشت: «مسیر پر از شکاف های یخچالی است؛ نه ده تا بلکه صدها تله پوشیده از برف و چاه‌های عمیق دهان بسته.»

این کوهنورد در پست دیگری نوشته است: «امیدوارم که به قله برسم اما بدون رسیدن به قله هم چالش مهم، کوهنوردی من خواهد بود.»

ملیحه جعفری در ادامه گفت وگوی خود با صدای آمریکا،‌ از همه کسانی که می‌توانند در پیدا کردن مهری جعفری و هماهنگی لازم برای اعزام یک پرواز به منطقه خانواده او را حمایت کنند درخواست کمک کرد و گفت از روز سه‌شنبه ۱۹ مردادماه به دلیل وضعیت نامناسب جوی امکان جست وجو، وجود نخواهد داشت.

مهری جعفری بیش از یک دهه قبل، در سال ۱۳۸۷، قله ۷ هزار و ۱۰ متری خانتانگیری در پامیر را به عنوان اولین زن ایرانی در چهار روز به صورت انفرادی فتح کرده بود.

XS
SM
MD
LG