لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۸

وداع باشکوه با یک اسطوره؛ هزاران نفر برای واپسین دیدار با مارادونا در بوئنوس آیرس تجمع کردند


مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا
مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - هزاران نفر از طرفداران دیگو مارادونا، اسطوره فوتبال آرژانتین و جهان، که پنجشنبه ۶ آذر برای وداع با قهرمان محبوب خود در اطراف کاخ ریاست جمهوری آن کشور در بوئنوس آیرس تجمع کرده بودند، با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

دیگو آرماندو مارادونا چهارشنبه در ۶۰ سالگی به علت نارسایی قلبی درگذشت.

پیکر مارادونا برای مراسم بزرگداشت و تشییع به «کاسا روسادا»، کاخ ریاست جمهوری آرژانتین، منتقل شد تا هوادارانش با او وداع کنند.

در ابتدا و در مراسم کوچکی که به صورت خصوصی ترتیب یافت، اعضای خانواده، دوستان، و برخی از شخصیت‌های برجسته حضور داشتند.

طولانی شدن این برنامه باعث خشم هوادارانی شد که برای ورود به کاخ ریاست جمهوری لحظه شماری می‌کردند و تعدادی از آنها با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا
مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا

پس از برقراری نظم و امنیت، وداع عمومی با دیگو مارادونا از ساعت ۶:۱۵ بامداد به وقت محلی آغاز شد.

تابوت چوبی مارادونا در محوطه ورودی اصلی کاخ ریاست جمهوری گذاشته شده بود و پیراهن شماره ۱۰ تیم ملی آرژانتین نیز روی آن قرار داشت.

طرفداران اندوهگین این ستاره بزرگ، با چشمانی اشک‌بار از مقابل تابوت قهرمان محبوب خود می‌گذشتند، برایش دعا می‌کردند، و یاد و خاطره او را گرامی می‌داشتند.

ده‌ها پیراهن فوتبال با شماره ۱۰ مارادونا نیز در اطراف تابوت به چشم می‌خورد. این پیراهن‌ها توسط هواداران در این محوطه انداخته شده بود.

دیگو مارادونا روز ۱۳ آبان به دلیل لخته شدن خون در مغزش تحت عمل جراحی قرار گرفته بود و به گفته پزشکان شرایط جسمانی مناسبی داشت. ولی چهارشنبه ۵ آذر در خانه‌ای در خارج از بوئنوس آیرس دچار سکته قلبی شد.

اعضای خانواده و دوستان مارادونا، به همراه تعدادی از بازیکنان تیم ملی آرژانتین که همراه با او در سال ۱۹۸۶ قهرمان جام جهانی شدند، از جمله اسکار روجری، در مراسم ابتدایی شرکت داشتند.

آلبرتو فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین و همسرش
آلبرتو فرناندز رئیس جمهوری آرژانتین و همسرش

پس از تأیید خبر مرگ مارادونا، آلبرتو فرناندز رئیس جمهوری آن کشور ضمن اعلام سه روز عزای عمومی، گفت که پیکر این قهرمان ملی برای وداع عمومی به کاخ ریاست جمهوری منتقل می‌شود.

ساعاتی پس از اعلام این خبر، صف‌های طولانی با حضور هزاران نفر از طرفداران مارادونا در اطراف کاخ ریاست جمهوری تشکیل شد.

هواداران پرشور و دو آتشه تیم فوتبال «بوکا جونیورز»، از باشگا‌ه‌هایی که مارادونا در آن‌ بازی کرده است نیز حضور چشمگیری در این مراسم داشتند.

هر چند که نیروهای امنیتی در لحظاتی مجبور به استفاده از باتون و گاز آور شدند، ولی در ادامه کنترل اوضاع را در دست گرفتند و همه چیز به خوبی پیش رفت.

اکثر علاقمندان ماسک داشتند و به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، فاصله‌گذاری اجتماعی را در کاخ ریاست جمهوری رعایت کردند.

مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا
مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا

تلویزیون بسیار بزرگی در مقابل کاخ ریاست جمهوری نصب شده است که عکس‌ها و تصاویر خاطره‌انگیز دیگو مارادونا را پخش می‌کند.

به گفته اعضای خانواده، پیکر مارادونا پنجشنبه در مراسمی خصوصی و در آرامگاه کوچکی در اطراف شهر بوینس آیرس، کنار مادر و پدرش به خاک سپرده می‌شود.

اکثر ستاره‌های بزرگ فوتبال از جمله لیونل مسی، کریستین رونالدو، و پله با انتشار پیام در شبکه‌های اجتماعی درگذشت او را تسلیت گفتند.

پیروزی آرژانتین با گل‌های مارادونا مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ از مهترین رویدادهای تاریخی این‌ کشور محسوب می‌شود. این پیروزی به منزله التیامی بر شکست تلخ نظامی مقابل انگلستان در جنگ فالکلند قلماد می‌شد.

یکی از گل‌های مارادونا در برابر انگلستان که آن با دست به ثمر رساند و از چشم داوران دور ماند، شهرتی جهانی یافت و به «دست خدا» معروف شد.

مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا
مراسم بزرگداشت و وداع با مارادونا

مارادونا به رغم زندگی پرفراز و نشیب و پرحاشیه‌اش، از جمله اعتیاد به الکل و مواد مخدر، از محبوبیت بی‌مانندی در آرژانتین برخوردار بود و قهرمان ملی محسوب می‌شد.

XS
SM
MD
LG