لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

با افزایش دامنه بایکوت آگهی‌ها، مدیر فیسبوک اعلام کرد که با آگهی‌دهندگان ناراضی دیدار می‌کند


مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر شبکه اجتماعی فیسبوک
مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر شبکه اجتماعی فیسبوک

روز چهارشنبه، در پی شکست مذاکراتی که تا آخرین لحظات در باره جلوگیری از پیام‌های متهم به نفرت‌پراکنی در فیسبوک انجام شده بود، آگهی‌های بیش از ۴۰۰ محصول عمده، از جمله کوکاکولا و استارباکس، از صفحات فیسبوک حذف شدند.

به گزارش خبرگزاری رویتر در پیامد تظاهرات گسترده علیه مرگ جرج فلوید در بازداشت پلیس مینیاپولیس، و بالاگرفتن حساسیت ملی نسبت به نژادپرستی، گروه‌های حامی حقوق مدنی برای وادار کردن شبکه اجتماعی غول‌آسای فیسبوک به انجام اقدام‌های عینی برای جلوگیری از بیان نفرت‌آمیز، به شرکت‌های چندملیتی متوسل شده‌اند.

رویتر به نقل از سه منبع خود در فیسسیوک می‌نویسد، مدیران این شرکت، از جمله کرولاین اورسون معاونت راه‌حل‌های کسب‌وکار جهانی، و نیل پاتز مدیر سیاست‌گذاری عمومی فسبوک، روز سه‌شنبه، یعنی یک روز قبل از آن که بایکوت آگهی‌‌ها در فیسبوک اجرایی شود، دست کم در دو دیدار ناموفق با مدیران شرکت‌های آگهی‌دهنده مذاکره کردند. اما این مدیران، به بیانیه‌های مطبوعاتی فیسبوک اشاره کردند و با عدم ارائه جزئیات دیگری درباره برخورد فیسبوک با بیان نفرت‌انگیز، آگهی‌دهندگان را مستاصل کردند.

مدیر یک شرکت تبلیغاتی عمده به رویترز گفت که «کار جلو نمی‌رود.»

یک سخنگوی فیسبوک عصر سه‌شنبه به رسانه‌ها گفت که مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیر فیسبوک با سازمان‌دهندگان بایکوت ملاقات خواهد کرد.

گروه‌های حقوق مدنی، از جمله «جامعه ضد افترا» (به انگلیسی: Anti-Defamation League)، «اتحادیه ملی پیشبرد رنگین‌پوستان» (به انگلیسی: NAACP) و نهاد «رنگ تغییر» (به انگلیسی: Color of Change)، بعد از مرگ جرج فلوید، مرد سیاهپوستی که در بازداشت پلیس جان سپرد، کارزاری تحت عنوان «نفرت برای سود بردن را متوقف کنید» (به انگلیسی: Stop Hate for Profit) را آغاز کرده‌اند.

از جمله تقاضاهای ده‌گانه آنها این است که اشخاصی که احساس می‌کنند از مطالب فیسبوک آزار دیده‌اند، حق داشته باشند با کارمندی از فیسبوک حرف بزنند و فیسبوک پول آگهی‌هایی که کنار محتوای آزاردهنده بوده و برداشته شده را به صاحب آگهی برگرداند.

فیسبوک در آغاز هفته اعلام کرد که اجازه بررسی کنترل‌های بیان نفرت‌انگیز خود را خواهد داد و به سبک «توئیتر» روی مطالبی که ارزش خبری دارند، ولی مغایر سیاست‌های آن هستند، برچسب خواهد زد.

تلاش مدیران فیسبوک در تماس با آگهی‌دهندگان برای پیشگیری از بایکوت، نتیجه‌بخش نبود.

رویترز می‌نویسد این بایکوت برای آگهی‌دهندگان آزمایشی خواهد بود که نشان می‌دهد آنها چگونه خواهند توانست بدون استفاده از شبکه‌های اجتماعی، به میلیون‌ها مخاطب دسترسی پیدا کنند.

XS
SM
MD
LG