لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۷

سازمان بهداشت جهانی مصرف اضطراری دومین واکسن چینی را تایید کرد


سازمان بهداشت جهانی واکسن کووید-۱۹ شرکت چینی «سینووک» را برای مصرف اضطراری تایید کرد (عکس از آرشیو)
سازمان بهداشت جهانی واکسن کووید-۱۹ شرکت چینی «سینووک» را برای مصرف اضطراری تایید کرد (عکس از آرشیو)

سازمان بهداشت جهانی مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید-۱۹ شرکت چینی سینووک را برای بزرگسالان ۱۸ سال به بالا صادر کرد. این دومین مجوزی است که به یک شرکت چینی داده می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، این نهاد بهداشتی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت، داده‌هایی که به کارشناسان آنها ارسال شده است نشان می‌دهد که دو دز واکسن سینووک در نیمی از افرادی که با آن واکسینه شده‌اند، در مقابل بیماری کووید-۱۹ مصونیت ایجاد کرده است.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید، در آزمایش بالینی این واکسن افراد سالمند زیادی ثبت نام نکرده بودند، در نتیجه نمی‌توان آمار دقیقی را از میزان تاثیرگذاری این واکسن در افراد بالای ۶۰ سال ارائه داد.

هر چند این سازمان می‌گوید محدودیتی را از لحاظ سنی برای دریافت این واکسن توصیه نمی‌کند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، داده‌های گردآوری شده از موارد مصرف واکسن سینووک در سایر کشورها حاکی از آن است که این واکسن احتمالا در افراد مسن نیز مصونیت به وجود می‌آورد.

مطالعه‌ای که به تازگی توسط تیمی از دانشمندان برزیلی انجام و نتایج آن در ماه آوریل منتشر شد، میزان اثربخشی واکسن سینووک را، که پیشتر بیش از ۵۰ درصد گزارش شده بود، تایید کرد. پژوهش دیگری در شیلی که آن نیز در ماه آوریل، ولی در دنیای واقعی انجام شد، اثربخشی این واکسن را تا ۶۷ درصد گزارش داد.

XS
SM
MD
LG