لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

آغاز سومین قرنطینه سراسری در بریتانیا؛ شیوع گسترده گونه جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای جنوبی


لندن - پنجم ژانویه
لندن - پنجم ژانویه

با دستور بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، این کشور برای بار سوم از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا وارد قرنطینه سراسری شد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، محدودیت‌های جدید در بریتانیا مشابه اقداماتی است که در بهار گذشته و در پی نخستین شیوع ویروس کرونا اعمال شد. به این ترتیب، تمامی افرادی که می‌توانند از خانه کار کنند دورکاری می‌کنند، اکثر مدارس تعطیل شده‌اند، و دانشجویان دست‌کم تا اواسط ماه فوریه به دانشگاه بازنمی‌گردند. همچنین تمامی مشاغل غیرضروری تعطیل خواهند شد و رستوران‌ها تنها سفارش‌های بیرون‌بر می‌پذیرند.

در هفته‌های اخیر، موارد ابتلا به کووید-۱۹ در بریتانیا افزایش یافته است. شمار روزانه مبتلایان جدید در بریتانیا طی هفته گذشته ۵۰ درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش یافت و مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا با افزایش ۲۱ درصدی همراه بود.

این در حالی است که مقامات بهداشتی در تلاش برای مهار گونه جدید ویروس کرونا هستند. به گفته دولت این گونه جدید ۵۰ تا ۷۰ درصد مسری‌تر است.

در همین حال مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا، گونه جدید دیگری از ویروس کرونا را که در آفریقای جنوبی شناسایی شده است، نگران‌کننده‌تر از گونه شیوع‌یافته در بریتانیا خواند. به گزارش «سی‌ان‌بی‌سی»، آقای هنکاک گفت به همین دلیل تمامی پروازها از آفریقای جنوبی محدود شده‌اند.

هر دو کشور بریتانیا و آفریقای جنوبی با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا دست به گریبان هستند و این موضوع تا اندازه زیادی با گونه‌های جدید ویروس، که قابلیت سرایت بیشتری دارد، مرتبط است.

در گزارش سی‌ان‌بی‌سی آمده است که گونه جدید ویروس کرونا نخستین بار در ماه دسامبر در کنت در جنوب شرقی انگلستان مشاهده شد و مقامات بریتانیایی فورا سازمان بهداشت جهانی را از پیدایش این گونه جدید آگاه کردند.

بسیاری از کارشناسان انتظار دارند واکسن های موجود برای کووید-۱۹، از جمله واکسن فایزر و آسترازنکا، بر گونه جدید نیز اثر داشته باشند. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید برای درک تاثیر جهش‌های مشخص بر ویژگی‌های اثربخشی واکسن‌ها، باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود.

دکتر جان بل از دانشگاه آکسفورد به «رادیو تایمز» می‌گوید هر دو گونه جدید چندین جهش متفاوت دارند، اما جهش‌هایی که در گونه جدید مشاهده شده است تغییرات عمده در ساختار پروتئین «اسپایک» ویروس کرونا هستند.

این، همان پروتئینی است که به ویروس اجازه می‌دهد وارد سلول شود و اغلب واکسن‌ها و یا داروهای پادتن (آنتی‌بادی) آن را هدف قرار می‌دهند.

دکتر بل می‌گوید به احتمال زیاد واکسن‌ها روی گونه جدید بریتانیایی اثر می‌کند، اما حتی اگر روی گونه آفریقای جنوبی اثر نداشته باشد، اصلاح آن سریع خواهد بود.

XS
SM
MD
LG