لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

نتیجه یک پژوهش:‌ واکسن «استرازنکا» تاثیر چندانی بر سویه آفریقای جنوبی ویروس کرونا ندارد


کادر درمانی در حال گرفتن دمای بدن بیماران پیش از ورود به بیمارستانی در آفریقای جنوبی (عکس از آرشیو)
کادر درمانی در حال گرفتن دمای بدن بیماران پیش از ورود به بیمارستانی در آفریقای جنوبی (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - آفریقای جنوبی روز یکشنبه کارزار واکسیناسیون کرونا را به حالت تعلیق در آورد. این تصمیم پس از آن گرفته شد که یک مطالعه جدید نشان داد اثرگذاری واکسن کووید۱۹ شرکت داروسازی «استرازنکا» در برابر سویه ویروسی که در آن کشور شایع شده کمتر است.

این مطالعه که توسط دانشگاه ویتواترزرند در شهر ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی انجام شده و هنوز تحت داوری همتا قرار نگرفته است، نشان می‌دهد که این واکسن بریتانیایی تنها «مصونیتی محدود را در برابر برخی از موارد غیرحاد بیماری ناشی از نوع ویروس آفریقای جنوبی در بزرگسالان جوان» ایجاد می‌کند.

این خبر برای آفریقای جنوبی، که بیش از ۴۶ هزار نفر تلفات ناشی از ویروس کرونا داشته است، ضربه روحی بزرگی به شمار می‌رود. آفریقای جنوبی قرار بود در چند روز آینده واکسیناسیون مردم خود را با یک میلیون دز واکسن «استرازنکا» آغاز کند. اما مطالعه اخیر نشان داد که این واکسن در پیشگیری از موارد غیرحاد کووید۱۹ نوع آفریقای جنوبی، تنها ۲۲ درصد مؤثر است.

در این پژوهش میزان اثرگذاری این واکسن بر موارد وخیم این بیماری مطالعه نشده است. سویه جهش یافته، که سویه آفریقای جنوبی ویروس کرونا نامیده می‌شود، در دست کم ۳۲ کشور دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا پیدا شده است.

شرکت استرازنکا روز یکشنبه اعلام کرد که در حال تولید واکسن دیگری است که در برابر نوع ویروس آفریقای جنوبی مؤثرتر باشد و انتظار می‌رود آن واکسن تا پاییز آینده در دسترس قرار گیرد.

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه، ۲۰ بهمن، در رابطه با آخرین تحولات در آفریقای جنوبی تشکیل جلسه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG