لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

دانشمندان می‌گویند گونه جدید و مسری کرونا در بریتانیا، بار دیگر جهش «نگران کننده» داشته است


بریتانیا برای مهار گونه جدید کرونا محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرده است (عکس از آرشیو)
بریتانیا برای مهار گونه جدید کرونا محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرده است (عکس از آرشیو)

دانشمندان بریتانیایی می‌گویند گونه جهش‌یافته ویروس کرونا که در بریتانیا شیوع پیدا کرده، دچار تغییرات ژنتیکی جدید و «نگران‌کننده» شده است.

به گزارش شبکه خبری جهانی «بی بی سی»، آزمایش‌های انجام شده از برخی نمونه‌ها جهشی را نشان می‌دهند که پیشتر در آفریقای جنوبی و برزیل مشاهده شده است. محققان می‌گویند هر چند این جهش‌ها ممکن است از اثرگذاری واکسن‌های موجود بکاهد، اما واکسن‌ها هنوز هم مؤثر هستند.

آزمایش‌های فوری برای یافتن گونه‌های جهش‌یافته متعلق به آفریقای جنوبی در مناطقی از بریتانیا آغاز شده است.

مقامات بهداشت عمومی آن کشور از یافتن تعداد اندکی از موارد جهش‌یافته گونه جدید ویروس خبر داده‌اند. در میان حدود ۲۱۴ هزار نمونه آزمایش شده، ۱۱ مورد گونه جهش‌یافته، عمدتا در جنوب غربی آن کشور، مشاهده شده است.

جهش‌های ژنتیکی در ویروس‌ها رایج هستند؛ چرا که ویروس هنگام تولید نسخه‌های جدیدی از خود برای پخش، جهش پیدا می‌کنند.

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند جهش جدید ممکن است به ویروس در از بین بردن آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن کمک کند.

نتایج اولیه واکسن شرکت «مدرنا» نشان می‌دهد این واکسن هنوز در برابر انواع مختلف جهش مؤثر است؛ هر چند ممکن است واکنش سیستم ایمنی بدن آن قدرها هم قوی و یا طولانی نباشد.

آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهند دو واکسن جدیدی که به دریافت مجوز استفاده اضطراری نزدیک شده‌اند – نوواوکس و جَنسِن - محافظت خوبی در برابر انواع ویروس کرونا ایجاد می‌کنند و از وخامت بیماری پیشگیری می‌کنند.

کارشناسان می‌گویند حتی در بدترین حالت ممکن، می‌توان واکسن‌ها را طی چند هفته یا چند ماه اصلاح کرد تا در برابر انواع جهش‌یافته ویروس نیز محافظت بالاتری ایجاد کنند.

XS
SM
MD
LG